parallax background

Andre Brugiroux Gözünden Bir Yaşam Biçimi Olarak; Seyahat

Ağustos 21, 2018
cevre-kirliligi
Uçmuyorsa Kuşlar, Ölüyorsa Balıklar, Nasıl Yaşar İnsanlar?
Ağustos 7, 2018
yol-filmleri-seyahat
Özgürlüğü, Doğayı ve Hissetmeyi Anımsatan Yol Filmleri
Eylül 9, 2018

Yolda olmak fikri, tam olarak ne zaman fikirden çıkıp eyleme dönüşür bilmiyoruz ama, eğer içinizde bir yerlerde böyle bir tutku varsa, bir şekilde kendini göstereceğinden eminiz. Andre Brugioux’da böyle söylüyor. Henüz 17 yaşında çıktığı yol onu, tüm dünya ülkelerine götürmüş, eve bambaşka bir öğretiyle dönmesini sağlamış.

Andre Brugiroux, Paris’in dışında yer alan, Val-De Marne kasabasında 81 sene önce dünyaya gelmiş. Demiryolu işçisi olan babası ve muhasebeci annesi, onun günün birinde ‘’yeryüzünde yaşayan en büyük gezgin’’ olarak anılacağını tahmin edebilirler miydi bilmiyoruz ama Andre, Jorge Sanchez’in Önemli Çağdaş Gezginler (Notable Contemporary Travellers) kitabında böyle anılıyor.

seyahat, andre brugiroux

Böylesine tutkulu bir gezgin olmasında annesi veya babasının etkisi olmamış. Andre, gezgin olma tutkusunu içinde barındırdığının kanıtı olarak; çocukluğunda takma adının ‘’geveze sansar’’ (chattering beech marten) olan bir izci olmasında görüyor. Kim böyle anılmak ister ki? O enerjisiyle ve merakıyla çevresindekileri kolayca etkileyebilen akıllı bir çocuk olduğunun farkında. Ve şöyle söylüyor; büyüdüğüm koşullar, aradığım şeyi oluşturdu. Savaş zamanında büyüyen bir çocuğun gözünden bakabildiğimizde, belki de gerçek huzurun mümkün olup olmadığını öğrenmek için tüm ülkeleri gezip durmuş Andre.

Seyahat Başlangıcı ve İlk Deneyimler

seyahat, andre brugiroux

Brugioux, evden ayrıldığında henüz 17 yaşındaydı ve 7 sene boyunca tüm Avrupa’yı gezdi. Gezerken geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalıştı ve doğal olarak farklı diller öğrendi. Andre için seyahat etmek o kadar normaldi ki artık, askerliğini bile farklı bir ülkede, Kongo’da yapmak onun için gelişigüzel bir davranıştı. Askerlikten sonra, Kanada’da 3 sene çalışan Andre, tüm gezginlerin en büyük problemi ile yüzleşti; giderler ve maliyet. Bunun üzerine genel bir planlama yaparak, sadece otostopla seyahat etmeye karar verdi. Hatta kitabında alışılmışın dışına çıkarak; uçak, gemi ve yat yolculuklarında bile otostop kulandığını belirtiyor. Böylece Andre, tüm dünya ülkelerini görme hedefi uğruna, günlük harcamasını da 1 dolarla sınırlandırarak, giderlerini en düşük seviyede tutar ve yolculuklarına devam eder.

Seyahatleri boyunca pek çok şey yaşayan Andre, 7 kez hapse girmiş, defalarca da ölümden dönmüş. Yeryüzünde yaşayan en büyük gezgin ünvanını almak kolay değil tabii. O, yaşadığı en çarpıcı şeylerden bazılarını şöyle sıralıyor; Kamboçya mülteci kamplarında, San Francisco’da Hippilerle, Bangkok ve Bornea’daki Budist rahipleri ile kalmak. Hindistan’da yoga eğitimi almak, İsrail’de Kibbutz üzerine çalışmak ve diğerleri. Andrev, çeşitli kültürler tanımış, her birine önyargısız yaklaşarak, hepsini deneyimlemiş, öğrenmek istemiş. Dünyanın her yerinden farklı insanlarla tanışmış, ”dünyada yaşayan insan olmak” durumunu incelemiş bir araştırmacı aslında. İnsana dışardan bakabilmeyi başaran Andre, tüm hayatını değiştirecek bir yolu seçmiş.

Her inanışı ve kültürü bir süre inceleyen Andre, Bahailik inancını benimsemiş. Andre Brugiroux, yola çıkışının üzerinden yıllar geçtikten sonra, tüm dünya ülkelerini görmenin verdiği mutlulukla artık evinde. Onun için artık eskisi gibi olmak oldukça zor. Brugioux ilk kitabını yayımladıktan ve ilk belgesel filmini çektikten sonra, bakış açısını değiştiren Bahailik inancın öğretilerini yaymak için yola koyuluyor bu defa. Bizzat deneyimlediği bu öğreti onu o kadar çok etkiler ki, kendisini Bahai inancına adar ve bu inancın gururlu bir temsilcisi olduğunu dile getirir.

Bahailik İran’da ortaya çıkan ve Avrupa’dan başlayarak dünyada yayılan bir din, Tanrı birliği, din birliği ve insan birliği temel öğretilerinden oluşur. Öğreti temelinde şu düşünce vardır; insanlığın kolektif bir evrim sürecinde olduğunu varsayar ve şimdiki zamanın ihtiyacı barışın, adaletin ve birliğin küresel boyutta aşama aşama kurulmasıyla mümkündür.

Dünya Vatandaşlığına Geçiş

seyahat, andre brugiroux

İlk kitabı olan The Earth is But One Country’ de, dünya vatandaşlığını benimsediğini belirtir. Kazandığı öğretilerin bir göstergesi olan bu kitapta, ülkelerin sınırlarına inanmayan, doğrudan insana odaklanan bir adam göreceksiniz. O, barışın da bu yolla gelebileceğine inanır. Bunun dışında Fıransızca ve İspanyolca kitapları da bulunan Andre; The Road and Its Pathways, The Prisoner Of Acre, Pathways To Peace, Notes Of A Travelling Teacher, A Life On The Road, The Man Who Wanted To See All Countries In The World, He World Is My Country ve Victor Hugo And The New Era kitapların da yazarı.

seyahat, andre brugiroux

İlk ziyaret ettiği 135 ülkeyi kapsayan gezilerinden oluşturduğu bir de belgeseli bulunuyor. One People One Planet isimli belgesel aynı zamanda Andre tarafından kitaplaştırılmış.

Andre Brugiroux Tedx konuşması:

Hayatının büyük bir bölümünü gezgin olarak devam ettiren Andre, evlendiğinde 53 yaşındaydı. Sosyolog olan Rinia Van Kanten ile evlendi ve bir de kızı var. Dünyanın en yeni ülkesi olan Güney Sudan’a gitmesiyle, dünyadaki her ülkeye gitmiş oldu. Yemen’de 70. yaş gününü, dünyadaki diğer gezginlerle kutlayan Andre, 2009 yılında diğer gezginlerle birlikte, Yakuts-Magadan (Kemik Yolu) yolunu geçti.

Bunca deneyimden sonra hayatını Fransada, arada seyahatlere çıkarak ve sürekli üreterek geçiren Andre, dünyaya bambaşka bir açıdan bakıyor şüphesiz. Yolda olmak, alışılagelmiş bir hayatı yaşamayı bir müddet reddetmek, insana mutlaka bir şeyler kazandırıyordur. Andre Brugiox gibi profiller şunu anlatıyor bize; bazı cevaplar aranıyorsa, bulunabiliyorlar. Yollarda, kitaplarda, başka insanlarda arayanlar… Başka başka şekillerde aranan cevaplar, herkesin farklı bir cevabın peşinde olduğunu da gösteriyor bize. Kimse, gerçek olmayan bir hayalin peşinde hayatını harcamıyor. Yapılan her üretim, atılan her adım bir şeyler veriyor bize.

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir