parallax background

Doğa Yanıbaşımızda; Büyük Şehrin Küçük Sakinleri

Ekim 30, 2018
frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; Midas’ın Mirası Frig Yolu
Ekim 20, 2018
doga, altin oran
Doğadan İzler, Desenler ve Mükemmelliğin Simgesi; Altın Oran
Ekim 31, 2018

İnsanların var olmasıyla doğru orantılı olarak gelişen ve çoğalan kentler, doğal alanların da azalmasına neden oluyor. Peki hiç düşündünüz mü, yitip giden doğa içinde, asıl ev sahipleri nereye gidiyor?

Doğanın pek çok alanında hayat var; okyanuslar, buzullar, ormanlar veya kentler. Her yerde devam eden büyüleyici yaşam döngüsü, farklı canlılar tarafından bambaşka gerçekleştiriliyor. İnsanlar ise yaşam döngüsünde farklı bir yere sahip. Hem üretim sürecinde bulunup, hem de yıkımlara neden olan insanoğlu, doğada tam olarak nerede yer almalı net bir cevap bulamıyoruz. Doğal alanlar, kentlerde yaşayan insanların artmasıyla azaldı. Doğal alanın insana uygun biçimde dönüştürülmesiyle oluşan kentelerde yaşayan diğer canlıların, hayatlarına nasıl devam ettiğini biliyor musunuz?

doga, belgesel, buyuk sehrin kucuk sakinleri

Biraz can sıkıcı bir konu olsa da, gerçekle yüzleşmemiz gerek. Yaşayabilmek için oluşturduğumuz kentler, pek çok canlıyı evlerinden etti, ediyor. Daha zararsız bir yöntemi bulunamaz mı diye düşündüğümüzde, elbette diğer canlılara verdiğimiz zararı en aza indirebileceğimiz yöntemler çıkacaktır fakat bu durum günümüz dünya nüfusuyla ele alındığında, imkansız gibi gözükebilir.

Bu can sıkıcı konuyu bir kenara bırakıp, bu alanlarda az da olsa vahşi hayatın devam ettiğini söyleyebiliriz. Elbette kısıtlı ve küçük bir kısmı fakat zaten tamamen vahşi yaşamın yok olduğunu düşünmek saçma olurdu. Çünkü ne olursa olsun insanların yaşayabilmesi için, doğadaki diğer canlılara ihtiyaç duyduğunu söylemeliyiz.

doga, belgesel, buyuk sehrin kucuk sakinleri

Kent hayatının koşturmacası arasında görünmeyen, fakat sessiz ve derinden, kent hayatından daha istikrarlı ve başarılı devam eden kentlerdeki vahşi hayat, Cihan Çekiç’in yönetmenliğiyle farkındalığı arttırıyor.

doga, belgesel, buyuk sehrin kucuk sakinleri

Tam 3 sene boyunca, 12 mevsimde çekilen ‘’Büyük Şehrin Küçük Sakinleri’’, kentlerde devam eden doğal yaşamı konu alıyor. Farklı zaman aralıkları ile defalarca kaydedilen görüntülerin hepsi İstanbul’a ait. Kent insanını düşünmeye iten bu belgeseli doğanın harikalığını getiriyor akıllara.

Cihan Çelik, Türkiye’nin ilk vahşi yaşam belgesel yönetmeni olan Fatih Orbay’a asistanlık yapmasıyla, belgesel türüne ilgi duymaya başladığını söylüyor. Sonra da bu alanda çalışmalarını sürdürmüş. 2010’yılından beri de NTV’de üretmeye devam eden Çelik’in Tarih Avcıları, Zaman Yolcusu, Kaşif, İstiklal Yolu ve Zafer Yolu gibi belgesel filmlerinin de yönetmenliğini yaptı.

doga, belgesel, buyuk sehrin kucuk sakinleri

Sesini özleyeceğimiz bir sanatçı olan Nur Subaşı tarafından seslendirilen belgesel film, oldukça etkileyici. Sizi bir süre bulunduğunuz yerden doğal ortamınıza götürebilme etkisine sahip olan Büyük Şehrin Küçük Sakinleri’ni şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

Yönetmen: Cihan Çekiç

Yapımcı: Tunahan İlbars

Seslendiren: Nur Subaşı

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir