parallax background

Kampta Bir Çırpıda Okuyup Bitirebileceğiniz Kitap Listesi

outdoor-ekipmanlari
Görüp Görebileceğiniz En Çılgın Outdoor Ekipmanları
Eylül 14, 2018
Outdoor Ekipmanları Dendiğinde Mutlaka İncelemeniz Gereken Markalar
Eylül 18, 2018

İşte karşınızda; kampta, yürüyüşte, tırmanışta ve her türlü doğa etkinliklerinizde aralarda okuyarak bitirebileceğiniz, kısa mı kısa ama bir o kadar da harika bir kitap listesi.

Doğadayken zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz? Gözü kara bir dağcı olabilirsiniz veya uslanmaz bir kampçı. Doğadaki tutkumuz ne olursa olsun, onun kuralları ile yaşarken sürekli uğraşacak bir işimiz oluyor. Sanıyoruz ki doğanın olayı da biraz burada gizli. Yemek istiyorsak, emek vermemiz gerekiyor.

Tek başımıza veya arkadaşlarımızla doğaya çıktığımızda, yapacak o kadar fazla şey oluyor ki, zamanın nasıl geçtiğini farketmiyoruz bile çoğu zaman. Fakat bazen, ne kadar çok uğraş olursa olsun, doğanın sakinliğine kendinizi kaptırıp öylece durduğunuz zamanları da kaçırmıyoruz. Özellikle, kafa dinlemek ve biraz olsun sakinliğe kavuşmak için gidiyorsak, kenardan çalan güzel bir müzik eşliğinde biraz kitap okumak harika bir aktivite olabiliyor. Fakat, kendi tecrübelerimizden yola çıkacak olursak eğer, bazen yanımıza bırakın kitap almayı, temel ihtiyaçlarımızı bile almaktan çekiniyoruz. Çünkü bir doğa tutkunu için; ne kadar az eşya o kadar uzun bir etkinlik demektir çoğu zaman.

Gel zaman git zaman, bizler doğaya daha fazla çıktıkça daha fazla tecrübe edinir olduk ve yaşadığımız pek çok probleme, pratik çözümler üretmeye başladık. İşte bu kitap meselesi de tam olarak böyle ortaya çıktı. Uzun zamandır, doğada bir etkinliğe giderken alışkanlık haline getirdiğimiz, bir çırpıda okuyup bitirebileceğimiz kitapları biriktiriyorduk. 2 günlük bir etkinlikte bile kolayca bitirebileceğiniz kitapları kapsayan bu liste, bizim oldukça işimize yaradı. Biz de dedik ki, neden listemizi tüm doğa tutkunları ile paylaşmayalım?

İşte karşınızda; kampta, yürüyüşte, tırmanışta ve her türlü doğa etkinliklerinizde aralarda okuyarak bitirebileceğiniz, kısa mı kısa ama bir o kadar da harika bir kitap listesi. Listede kitapların konularını uzun uzadıya anlatmak yerine, kitaplar içerisinden birer de cümleye yer verdik. Böylece kitaplar tamamen sürpriz olmaz hem de haklarında az çok fikir sahibi olabilirsiniz diye düşündük.

Bir Çırpıda Okunup Biten Kitap Listesikamp, kitap listesi

Günden Kalanlar

Kazuo Ishiguro

Yapı Kredi Yayınları – 208 Sayfa

‘’Kim olursanız olun, ister varsıl ister yoksul olun, özgür doğarsınız, fikirlerinizi dile getirme özgürlüğüyle…’’

Bir Çift Yürek

Marlo Morgan

Klan yayınları – 251 Sayfa

‘’Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra… Ancak ondan sonra paranın yenmeyeceğini anlayacaksınız.’’

Kızgın Ova

kamp, kitap listesi

Görsel © Sonia basch

Juan Rulfo

Yapı Kredi Yayınları – 132 Sayfa

‘’Ardıma dönüp ovaya bakıyorum. Beş para etmeyen onca toprak. Uzayıp giden boşluğa baktığında insanın gözü dalıyor. Ortalıkta yalnızca deliklerden başlarını çıkaran, sonra güneşin yakıcı sıcağını duyar duymaz bir taşın gölgesine sığınıvere kertenkeleler var…’’

Patagonya Ekspresi

Luis Sepulveda

Can Yayınları – 152 Sayfa

‘’Patagonya Ekspresi, yolculuk notları olmaktan öte, yolculuk üzerine bir rehber kitap. Dünyayı nasıl tanımanız, ona nasıl bakmamız, onu nasıl sevmemiz gerektiğini öğreten bir kılavuz.’’

Bir Dinozorun Gezileri

Mina Urgan

Yapı Kredi Yayınları – 282 Sayfa

Doğada ne vardır? Deniz vardır, dağ vardır, orman vardır, ova vardır. Bunların hepsi vardı aşağıda, hem de en güzel biçimleriyle. İtalyanlar. “Napoli’yi gör de öl” derler ya, Cevat Şakir de, “Gökova’yı gör de yaşa derdi.”

Gece

kamp, kitap listesi

Görsel © Kara Çizme

Bilge Karasu

Metis Yayınları – 232 Sayfa

‘’Yazı, kendini söyler; söylemediğini yok eder. Bir de, ara bir yol olarak, yok ettiklerinin bir bölüğünü sezdirebilir. Sezdirdikleri “var” değildir ama “yok” da değildir. Yazının alacakaranlığı, çok üretici olabilir…’’

Sevgili Arsız Ölüm

Latife Tekin

İletişim Yayınları – 240 Sayfa

“Yaşayıp bitirdiği her günün, tutulmaz bir kuş olup uçtuğuna, yavaş yavaş gözden silinip bir küçük kara noktaya dönüştüğüne karar verdi. Gözünü yumduğunda her yanı saran karanlığın, bu küçük kara noktalardan oluştuğunu keşfetti…”

Göçmüş Kediler Bahçesi 

Bilge Karasu

Metis Yayınları – 230 Sayfa

“Yaşamın artığından eksiğinden çok, çeşitleri var. Herkes elinden geldiği ölçüde yaşar. Nedir zaten yaşamak dediğin..? Garip değil mi yaşamımızı nasıl kurduğumuz…? Bir iplik parçası, bir çivi, bir mantar, bir kâğıt, bir paçavra, biraz toz, birkaç hiç… Bir araya gelir bunlar, adı “bir yaşam” olur…”

Dinle Küçük Adam

kamp, kitap listesi

Wilhem Reich

Cem Yayınları – 128 Sayfa

“Başka bir biçimde yaşayabileceğini düşünmeye cesaret edemiyorsun: Koyun gibi güdülmek yerine özgür yaşamak, taktikler uygulamak yerine açık davranmak, bir hırsız gibi gecenin karanlığında sevmek yerine açık açık sevebilmek düşüncelerine yer vermiyorsun kafanda. Kendini küçümsüyorsun, Küçük Adam.”

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Barış Bıçakçı

İletişim Yayınları – 167 Sayfa

“Özgürlüğün kimse tarafından sevilmemeyi göze almak olduğunu söylüyordum.”

Momo

kamp, kitap listesi

Michael Ende

Pegasus Yayınları – 304 Sayfa

”Nasıl gözleriniz görmeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insanın yüreği de zamanı algılamaya yarar. Kör bir insan için gökkuşağının renkleri ve sağır bir insan için kuş sesleri nasıl boşunaysa, bütün bir yürekle algılanmayan zaman da öyle boşa gider, kaybolur. Ama ne yazık ki, düzgün çarpmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır.”

Yabancı

kamp, kitap istesi

Görsel © Roobikon

Albert Camus

Can Yayınları – 119 Sayfa

“Bazı insanların sırf normal olabilmek için olağanüstü çaba sarf ettiklerini kimse bilmez.”

Yaşlı Adam ve Deniz

Ernest Hemingway

Bilgi Yayınevi – 136 Sayfa

‘’Kafamın içi berrak.Ama yine uyumak gerek bir lokma.Herkes uyur; güneş uyur, ay uyur, hatta akıntının azaldığı ,rüzgarın durduğu günler deniz bile uyur.’’

Siddhartha

Hermann Hesse

Can Yayınları – 152 Sayfa

“Biliyorsun çünkü, yumuşak sertten güçlüdür, su kayadan güçlü, sevgi zorbalıktan güçlüdür.”

Kendine Ait Bir Oda

kamp, kitap listesi

Görsel © Anna Brones

Virginia Woolf

İletişim Yayınları – 127 Sayfa

“Dünyanın güzelliği, solmadan az önce, iki ayrı çehreye sahiptir;

biri neşedir, öteki ise insanın yüreğini delen acı.”

Dönüşüm

kamp, kitap listesi

Franz Kafka

Can Yayınları – 240 Sayfa

“Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.”

Bir Kayıp Denizci

Gabriel Garcia Marquez

Can Yayınları – 116 Sayfa

‘’Can çekişen bir balık alışılagelmişten daha uzağa ve daha yükseğe sıçrayabilir.’’

Amat

kamp, kitap listesi

İhsan Oktay Anar

İletişim Yayınları – 235 Sayfa

‘’Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçalarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisa edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil’le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun dikmesinin palangalarına asılan ve tıraka tutan gemicilere vardiyan, “Yisa, sizi gidi sütü bozuk sünepeler! Yisa beraber! Varda ruhsuzlar! Varda! Bre aman! Laşka! Laşka!” diye feryat ediyor ve hurçların, sandıkların ve fıçıların ambarlara usûlünce istifine nezaret ediyordu. Güneşin doğmasına 7 saat kala esrarengiz adam, sürme iskeleden kalyonun çukur güvertesine çıkmak istedi. Fakat eline ne kadar asılırsa asılsın Eşek İsrâfil yerinden bir türlü kımıldamıyordu. O karanlıkta eline son bir kez daha asılıp “Gel yâ mübarek!” diye nida eyledi. Bunun üzerine çocuk her nedense inat etmekten vazgeçti. Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrâfil’in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilâhî düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti.’’

Satranç

Stefan Zweig

Can Yayınları – 71 Sayfa

“Bize hiçbir şey yapmadılar, bizi tümüyle hiçliğin içine yerleştirdiler, çünkü bilindiği gibi yeryüzünde hiçbir şey insan ruhuna hiçlik kadar baskı yapmaz. Her birimizi tam bir boşluğa, dış dünyaya sıkı sıkıya kapalı bir odaya hapsetmekle, eninde sonun da dilimizi çözecek olan baskı, dayak ve soğuk yoluyla dışarıdan değil içeriden yaratılacaktı ”

Bilinmeyen Adamın Öyküsü

Jose Saramago

Kırmızı Kedi Yayınları – 64 Sayfa

”.. rüya hünerli bir sihirbazdır ,varlıkların boyutlarını ve birbirlerine olan uzaklıklarını değiştirir , yan yana uyuyan kişileri ayırır, birbirine uzaktaki kişileri kavuşturur …”

Bir Köy Hekimi

Franz Kafka

Altıkırkbeş Yayınları – 80 Sayfa

”Her düşlediğini yapamıyor insan, her düş çiçek açmıyor, senden geriye kalan külçe yok olmadığı gibi, tekme yemeye amade, yatıp duruyor işte.”

İnsandan Öte

Theodore Sturgeon

Altıkırkbeş Yayınları – 280 Sayfa

”Bizi duymazlar… Duymazlar, sadece çığlık, sadece gürültüler. Erkekler ondan uzaklaşır, kadınlar ona bakmaz, çocuklarsa durup onu izlerdi…Becerebildiğinde karnını doyurur, beceremezse aç kalırdı…”

İkinci Waliz

Küçük İskender

Can Yayınları – 160 Sayfa

”Yolumda ilerliyorum. Waliz’im kamaşıyor.

Karanlığın

Işıltısı gözlerimi alıyor

Bir sevdaya içini dökmek olmasın şelale”

Büyük Uyku

Raymond Chandler

Everest Yayınları – 270 Sayfa

”Bir kere öldükten sonra nerede yattığın ne fark ederdi? Ha pis bir bataklıkta ha yüksek bir tepede mermer bir kaidenin altında? Ölüydün, büyük uykuyu uyuyordun, böyle şeyler seni üzemezdi artık. Petrol de su da birdi insana, rüzgâr da hava da. Sadece büyük uykuyu uyurdun, nasıl öldüğün ya da nerede can verdiğin belasına aldırış etmeden. Bense, ben bu belanın parçasıydım şimdi.”

Sputnik Sevgilim

kamp, kitap listesi

Görsel © openculture.com

Haruki Murakami

Doğan Kitap – 224 Sayfa

”… mükemmel olmayan yaşamlarımızda boşa harcanmış zamanların da yeri önemli değil midir? Eğer bu mükemmel olmayan yaşamlarımızdan tüm bu boşa harcanmışlıkları çıkaracak olursak, yaşamlarımız mükemmel olmama özelliğini bile yitiriverir.”

Bir Son Duygusu

Julian Barnes

Ayrıntı Yayınları – 160 Sayfa

”-Lisedeyken kol saatlerimizi yüzü bileğimizin içine dönük gelecek şekilde takardık. Zamanı kişisel, hatta gizli bir şey gibi duyumsamamızı sağlıyordu.”

Yol Arkadaşım

Gündüz Vassaf

Kara Karga Yayınları – 208 Sayfa

”Asya insana iyi geliyor. İyi geliyor çünkü Batı kapanından çıkıp nispeten evrenselleşip geniş açıdan bakabiliyoruz dünyamıza. Onlar da herkes gibi sömürünün olmadığı adil bir dünyada yaşamak istiyor. Üstelik yoksulken bile yüzleri gülüyor.”

Azil

kamp, kitap listesi

Görsel © Emre Orhun

Hakan Günday

Doğan Kitap – 206 Sayfa

”Her insanın boşluğa doğma hakkı olmalıydı. Vatansız, toplumsuz, ailesiz ve kişiliksiz olmak her insanın hakkıydı. Hiçbir insan, genetik ve kültürel mirasın baskısı altında yaşamaya mahkum edilemezdi. Hiçbir insan, Tanrı’nın iyi olduğuna inanmak zorunda değildi.”

Beş Şehir

Ahmet Hamdi Tanpınar

Dergah Yayınları – 207 Sayfa

”Bakî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş diyorum. Çünkü nağmenin kadehi kendisine boşaltılanı sonuna kadar saklıyor.”

Şimdiki Çocuklar Harika

kamp, kitap listesi

Görsel © Ozan Cavdar

Aziz Nesin

Nesin Yayınevi – 208 Sayfa

”Biz büyümüşler, kendi çocukluğumuzu unuturuz.”

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir