parallax background

Kültür Rotaları; Kızılırmak Havzası Gastronomi Yolu

istiklal yolu, kultur rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; İstiklal Yolu Yürüyüş Rotası
Mayıs 17, 2018
gps uygulamasi, outdoor turkiye
Türkiye’nin En Kapsamlı ve İnteraktif GPS Uygulaması
Haziran 14, 2018

2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasında imzalanan, ekoturizme kapı açacak Kültür Yolları Projesi kapsamında, ülkemizde pek çok çalışma yapıldı. Gastronomi Yolu da bu çalışmalar içerisinde yer alan ve hızla sonuçlanan güzel projelerden biri. Çorum’da Kızılırmak havzası boyunca süren ve araba, off road, yürüyüş ve bisiklet yollarını içeren uzun mu uzun bir kültür rotası daha, doğa meraklılarına kazandırıldı.

Gastronomi Yolu’nun diğer kültür rotalarından ayıran önemli bir özelliği var. Adından da anlaşılacağı gibi Gastronomi Yolu, Kızılırmak havzası boyunca ilerleyen yol boyunca misafirlerine sadece doğal güzelliklerini sunmuyor. Eşsiz doğasının yanında bölgenin unutulmaya yüz tutmuş yeme içme alışkanlıklarını ve el emeğine dayanan üretimlerinin her birini bol bol sunuyor misafirlerine. Yani Gastronomi Yolu, ekoturizmi tam anlamıyla hissettiriyor Çorum’da.

gastronomi yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Ersin Demirel

Çorum’a daha önce hiç gittiniz mi bilmiyorum ama burası Türkiye’deki, kıyıda köşede kalmış, gittiğiniz de sizi gerçekten etkileyecek şehirlerden biri. Yöresel değerlerini büyük bir çabayla bugüne kadar korumuş, kültürel alışkanlıklarını günlük yaşamlarına yansıtmış ve o şekilde modernleşmiş bir kent. Hep özlenilen ve tüm kentlerde olmasını isteyeceğimiz değerler oldukça iyi korunmuş burada. Çorum’un tarihsel gelişimine de bakarsak, ülkemizde bulunan diğer şehirlerden pek geri kalmıyor. Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi mükemmel izlerle bugüne kadar gelmiş bir şehir. Antik dönemde Niconiya, Yankoniye gibi pek çok isimle anılan Çorum, araştırmalara göre Oğuzların Üçok kolunun Alayundlu boyuna aitmiş. Bildiğiniz gibi Hitit Uygarlığı’na zamanında ev sahipliği yapmış olan Çorum, bulunduğu konum nedeniyle oldukça önemli bir yere sahip. Ülkemizde UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan 13 özel bölgeden biri olan Hattuşa Antik Kenti de burada bulunuyor.

Gastronomi Yolu Parkur Bilgileri

gastronomi yolu, kültür rotaları

Gastronomi Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

1355 km uzunluğu ile ülkemizdeki en uzun akarsu olan Kızılırmak, Sivas’tan başlayıp Bafra’dan Karadeniz’e döküldüğü yere kadar geçtiği her yere farklı bir güzellik katıyor. Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun boyunca yol alan Kızılırmak; farklı kollarla pek çok noktada bu şehirlere hayat veriyor.

Kızılırmak’ın bu uzun mu uzun yolculuğunu takip eden Gastronomi Yolu’da Kızılırmak havzasının belli bölümünde, akarsu yatağı boyunca ilerleyen ve alternatif parkurlarla toplamda 305 km uzunluğunda bir yürüyüş rotasına sahip. Uluslararası standartlarda işaretlenmiş olan ve 25 farklı parkurdan oluşan Gastronomi Yolu toplamda 190 km. Bu 25 farklı parkurun içerisinde 37 ve 52 km’lik iki adet uzun yürüyüş parkuru da bulunuyor. Gastronomi Yolu sadece yürüyüş parkurlarından ibaret değil. Köy yollarından ilerleyen ve 7 farklı parkurdan oluşan güzergahın uzunluğu ise 606 km. Bisiklet yolunun dışında arabayla seyahat etmeyi sevenler için düşünülmüş olan manzaralı araç yolu ise; Kırşehir Hirfanlı Barajı’ndan başlayıp, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum, Sinop ve Samsun’a kadar uzanan yol 702 km. Tüm bunların yanında, Gastronomi Yolu içerisinde bulunan bisiklet ve araç yolları toplamda 1186 km’lik bir jip safari yolunu da oluşturuyor. Ersin Demirel’in Gastronomi Yolu için yapmış olduğu en iyi parkurlar listesini de paylaşmak, faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

  • Karayanık-Şelaleler-Asarkaya
  • Gökçedoğan Baraj Gölü-Kızıloluk Mesire Alanı
  • Karaağaç Yaylası-Kösedağ-Çukuraluç
  • Tepelice-Hacıveliler-Kargı Tatil Köyü
  • Kargı Tatil Köyü-Kızılcaoluk Şelalesi-Başköy
  • Yalakyayla-Akpınar
  • Akpınar-Ahmetçe-İskilip

Seyahat seçeneklerini, neredeyse herkes için barındıran Gastronomi Yolu boyunca görülecek oldukça fazla kültürel değer bulunuyor. Bunlardan en önemlileri şu şekilde:

gastronomi yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Ersin Demirel

Hattuşa, Yazılıkaya, Alacahöyük, Çorum Müzesi ve saat kulesi, Kapılıkaya, Osmancık Koyunbaba Köprüsü ile Kandiba Kalesi, Kargı Hacıhamza Kalesi ve Camisi, İskilip Kalesi ve Kaya Mezarları, Uğurludağ Resuloğlu ören yeri ve Sungurlu saat kulesi.

Gastronomi Yolu hakkında daha detaylı bilgi almak için Ersin Demirel’in kaleminden çıkan kitabı almanızı tavsiye edebiliriz. Bunun dışında yine kendisine ait bloga,kültür rotasına ait internet sitesine ve Kültür Rotaları Derneği’nin bilgi sistemine göz gezdirmenizde fayda olacaktır. Yine aynı şekilde İskilip Doğa Sporları Kulübü de (İSDAK), Gastronomi Yolu konusunda size farklı bilgiler sunabilir.

gastronomi yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Ersin Demirel

Gastronomi Yolu’ndan bahsedip, Çorum’un kültür rotasının ana konusu olan yöresel yemeklerden söz etmemek olmaz. Belki Çorum’un ürettiği yerel değerleri, kendine özgü yemek kültürünü hakkıyla anlatmaya yeterli olmayabiliriz ama gittiğinizde; Kurutulmuş Fasülye Kavurması, İskilip Dolması, Karaçuval Helvası, Hedik ve Yanıç gibi kendine has tatları denemeyi unutmayın.

📲 Ücretsiz İndir