parallax background

Türkiye Kültür Rotaları; Midas’ın Mirası Frig Yolu

Tesadüflerle Başlayan Bir Yol Hikayesi; Ordu Texas
Ekim 18, 2018
doga, belgesel, buyuk sehrin kucuk sakinleri
Doğa Yanıbaşımızda; Büyük Şehrin Küçük Sakinleri
Ekim 30, 2018

Yaklaşık 3000 yıl öncesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Frig Vadisi, yürüyüşçülere tarihi ve doğayı bir arada sunuyor. Büyüleyici rotalardan biri olan Frig Yolu, Türkiye’nin en uzun 3. yürüyüş parkuru.

Bir zamanlar Friglerin yaşadığı Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara ve Kütahya illerinin bulunduğu bölge, Frigya olarak biliniyordu. M.Ö. 1100 yılından itibaren Trakya üzerinden gelerek bu bölgede büyük bir medeniyet kuran Frigler’i, farklı efsanelerle duymuş olabilirsiniz. Eşek kulaklı Midas olarak bilinen Kral Midas, , Friglerin en ünlü yöneticilerinden. Efsaneye göre, Appollon ve Pan’ın tutuştuğu enstrüman yarışında juri olarak Kral Midas’ta yer alır. Bildiğiniz gibi Appollon müziğin, sanatın, güneşin ev ateşin tanrısı, Pan ise kır tanrısıdır. Herkes oyunu Appollon’un lirine verirken, Midas Pan’ın kavalına verince, Appollon Midas’ın kulaklarını eşeğe çeviriverir. Efsane böyleyken, gerçek hikaye Midas’ın kafatası üzerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkar. Midas’ın kulaklarındaki şekil bozukluğu doğrulanır fakat bunun doğuştan olduğu belirtilir.

Frig Vadisi

İsmini çocukluğumuzdan beri duyduğumuz ülkenin önemli ören yerlerinden biri olan Yassıhöyük yani Gordion, Frigya’nın başkenti olarak biliniyor. Gordion, Pessinus (Ballıhisar) ve Midas Şehri (Yazılıkaya) Friglerin önemli merkezlerinden bazıları.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Görsel © frigyolu.com

Frig Yolu, yaklaşık 10 sene önce başlanılan bir proje olarak ortaya çıkmış ve uzun bir çalışmanın ardından 2013 yılında hayata geçirilmiş. Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi, bir rotanın kültür rotası olabilmesi için büyük bir araştırma ve özveri gerekiyor. Frig yolu da diğer kültür rotaları gibi, büyük bir emek sonucunda bizlere kazandırılmış bir değer, belki en güzelleri arasında yerini alıyor.

Yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanan pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar, yürüyüşçülere tarihi ve doğayı bir arada sunuyor. Frig Yolu projesi çalışmaları, bahsi geçen il valilikleri tarafından desteklenmiş. Bunun yanında, Frigya Kültürel Mirası Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) tarafından da destek görmüştür.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Görsel © frigyolu.com

Kültür rotasının ana teması, bölgenin genelinde bulunan tüf kayalarının oluşturduğu derin antik yollar, çeşitli kaya anıtı ve izleridir. Frig Vadisi, Friglerin kayaları kazıyarak oluşturdukları görkemli anıtların yanında Roma, Bizans ve Selçuklu uygarlıklarının özgün eserlerinin görülebileceği mekânlardan oluşur. Doğa ve tarihin içi içe geçtiği Frig Vadilerinin sıra dışı dokusunun hissedilebileceği ve dingin atmosferinin solunabileceği muhteşem güzergahları takip eder. Bölge, özgün dokusundan dolayı UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından da tanınmaktadır. Bu özelliği de bize ne kadar özel bir yapıya sahip olduğunu anlatıyor aslında.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Görsel © frigyolu.com

Frig Yolu Parkur Bilgileri

Frig Yolu; Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeri arasındaki Frig Vadilerindeki Frig izlerini günümüze taşımak amacıyla uluslararası oluşturulmuş, uzun yürüyüş ve bisiklet rotasıdır. Toplam rota uzunluğu 506 km olmakla birlikte, tüm parkurların kırmızı-beyaz işaretlendiğini görebilirsiniz. Aynı zaman da 67 yürüyüş parkurundan oluşan Frig Yolu, Türkiye’nin en uzun 3. yürüyüş parkurudur. 4 il, 1 ilçe merkezi, 4 belde, 45 köy ve 6 mahalleden geçer. Yol Gordion (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği’nden (Kütahya) 3 noktadan başlar ve Friglerin dini merkezi niteliğindeki Yazılıkaya Midas Kenti’nde (Eskişehir) birleşir. Frig Yolu’nu oluşturan 3 farklı rotayı kısaca açıklayalım.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Görsel © frigvadisi.gov

Rota-1 – 140 km

Afyonkarahisar-Ankara karayolu üzerindeki Seydiler Beldesi’nden başlayan birinci rota, Ayazini üzerinden geçer. Köhnüş Vadisi, Karababa Vadisi, Aslantaş, Yılantaş, Maltaş, Aslankaya, ve Bumeç üzerinden Sarıcaova’ya uzanır. Rota 1 buradan 2 farklı yola ayrılır. Biri, doğrudan varış noktası olan Yazılıkaya’ya uzanırken diğeri Asmainler Saklı Vadisi üzerinden Rota 2’ye bağlanır.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Rota-2 – 147 km

Kütahya-Eskişehir karayolu üzerindeki Ahmetoğlu Köyü’nden (Yenice Çiftliği) başlayan parkur, Porsuk Irmağı kenarından devam eder. Rota, Sabuncupınar üzerinden Fındık’a uzanır. Bu rota da tıpkı rota 1 gibi 2 kola ayrılır fakat ayrılan 2 kol Doğuluşah Köyü’nde birleşir. Fındık Vadisi üzerinden devam eden parkur; Sökmen, İnli, Yumaklı, Lütfiye, Sandıközü Köylerinden geçerek Zahran Vadisine uzanır. Burası, Frigya’nın en görkemli bölgelerinden birisidir. Parkur buradan Kümbet Köyü üzerinden Yazılıkaya’ya bağlanır.

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Yazılıkaya

Rota-3 – 219 km

Frig Yolu’nun en uzun parkurunu bu bölüm oluşturur. Eskişehir sınırları içerisinde bulunan bu bölüm, Gordion ve Yazılıkaya’yı Pessinus üzerinden birbirine bağlar.

Konaklama

frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi

Görsel © frigvadisi.gov

Frig Yolu konaklama bakımından oldukça sorunsuz bir bölgede konumlanır. Parkurlar üzerinden bulunun Frig Evleri konaklamaya uygun birer seçenek olabilir. Bu evler, Sabuncupınar, İnli, Lütfiye, Sarıcaova ve Demirli Köylerinde bulunur. Bunun dışında parkur üzerinde çeşitli pansiyonlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Kamp kurmayı düşünenler ise daha avantajlı diyebiliriz. Çünkü Frig Yolu, kamp açısından oldukça elverişli.

Bilmeniz Gerekenler

Frig Vadisi her parkuruyla büyüleyici güzellikte. Yine de mutlaka görülmesi gereken bir kaç nokta söyleyebiliriz. Bu noktalara aynı zamanda uygulama üzerindeki yol işaretlerinden de ulaşabileceğinizi unutmayın.

  • Aslanlı Mabet
  • Gerdekkaya
  • Midasşehir ( Yazılıkaya)
  • Kırkgöz Kayalıkları
  • Üçlerkayası
  • Aslankaya
  • Aslantaş-Yılantaş
  • Avdalas Kalesi
  • Ayazini Kilisesi

Son olarak, Frig Vadisi’nin aynı zamanda bisiklet parkuru olarak kullanıldığını da belirtelim. GPS rotaları genel olarak doğa yürüyüşü için olsa da, çoğu bisikletle gidilebilecek parkurlardan oluşuyor.

Frig Yolu için hazırlık yapıyorsanız, Frig Yolu’na ait tanıtım kitapçığı için, Dr. Hüseyin Sarı’ya ait olan rehber kitabını edinebilirsiniz. Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden Kültür Rotaları içerisindekİ GPS kayıtlarını kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bunun dışında, harita için buraya başvurabilirsiniz. Frig Yolu internet sitesi üzerinde bulunan yerel rehberlerle de iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için FRİGKÜM ve Kültür Rotaları Derneği yazılarından yararlanabilirsiniz.

Frig Yolu, gizemli dokusu ve uzun parkurları ile sizi biraz olsun gündelik yaşamdan uzaklaştırmak için bekliyor. Yalnız yola çıkmadan önce; parkurla ilgili detaylı araştırma, ekipman ve gıda hazırlığını da dikkatle yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir