parallax background

Tesadüflerle Başlayan Bir Yol Hikayesi; Ordu Texas

outdoor turkiye, muzik listesi
Müziksiz Olmaz Diyenlere; Doğadayken Dinleyebileceğiniz 4 Farklı Müzik Listesi
Ekim 14, 2018
frig yolu, frig vadisi, kultur rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; Midas’ın Mirası Frig Yolu
Ekim 20, 2018

Bir tesadüf ile başlayan seyahat etme süreci, birden tüm hayatınızı değiştirebilir. Ordu Texas belgeseli ile motoruyla çıktığı yolculuklarına tanık olduğumuz Osman Gürsoy, bakış açımızı değiştirecek hikayesini anlatıyor. seyahat, yolculuk, belgesel, ordu, texas

Daha önce, macera geninden (wanderlust gene) söz etmiştik. Seyahat etmekten, yolda olmaktan ve yepyeni maceralar aramaktan vaz geçemeyenlerin, bastıramadıkları seyahat tutkusunun nedenini işte bu gen. Bugün, macera genine sahip başka birinden söz edeceğiz size.

Osman Gürsoy, Ordu’da dünyaya gelerek, çoğumuzunkine benzeyen bir hayata sahip olmuş. Tabi 45 sene öncesinde başlayan motor sevgisi, keşfetme tutkusuyla birleşince sıradan hayatı bambaşka bir yöne evrilmiş. Daha hayatının ilk evrelerinde, ilkokul sırasında amcasının kendisine aldığı İngilizce-Türkçe kitapla başlamış her şey dersek, çok da yanlış olmaz. Osman Gürsoy, üretmenin ve öğrenmenin önemini o yaşta kavramış olacak ki, başlamış İngilizce öğrenmeye. Bir yandan da çırak olarak bakır işçiliğini öğrenmeye koyulmuş. Bakır ustasının yanında çalıştığı zamanlarında başlamış motor sevgisi. Ustasının tavsiyesiyle İstanbul’a giden Osman Gürsoy, burada iş bulamayınca Yalova’ya çevirmiş rotasını. Garson olarak başladığı iş hayatı ona bambaşka bakış açıları getirmiş. Restorana gelen Amerika’lı bir müşteri Osman’ı çok sevince, ona bir bisiklet hediye etmiş ve büyük yolculuğunun ilk temelleri ortaya çıkmış.

seyahat, yolculuk, belgesel, ordu, texas

Osman Gürsoy ilk motor yolculuğunu, kendisine hediye edilen bu bisikletle yapmış. Bisiklete 3 vitesli bir motor takan Osman, bu motorla Yalova’dan Kuşadası’na kadar gitmiş. Yıllar sonra arkadaşının tavsiyesi ile İngiltere’de bir otele iş başvurusu yapmasıyla, yeni macerasına başlamış.

İngiltere’de boş zamanlarında dolaşırken, bir motor dükkanında hayalindeki Vespa motora kavuşmasıyla hayallerini gerçekleştirmiş. İlk yolculuğunun rotasını eşiyle birlikte çizmişler. Herkes yapıyor, biz neden yapamayalım fikriyle hayat bulan bu yolculuk; Fıransa’ya kadar trenle, Fıransa’dan sonra motorla; Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç ve Türkiye ile sonlanmış. Bu ilk yolculuk, diğer yolculukları da beraberinde getirmiş. Ordu-Londra arasında 19 kez gidip gelen Osman Gürsoy, Avrupa’da pek çok ülkeyi gezdiğini fark edince, rotasını Amerika’ya çevirmiş.

seyahat, yolculuk, belgesel, ordu, texas

Her yolculukta yenilediği Vespa’sını hazırlayıp, kargoyla Amerika’ya gönderen Osman Gürsoy, İngiltere üzerinden Amerika’ya gitmiş ve motoruna kavuşur kavuşmaz başlamış yolculuğuna. Tam 50 gün boyunca New York’tan Seattle’a ABD’yi ve Montreal’a kadar da Kanada’yı dolaşmış. Tabi biriktirdiği hikayeler de cabası.

Osman Gürsoy’un 5 kez dünya turu yapacak kadar uzun olan bu çılgın yolculuğu, ‘’Ordu-Texas’’ ismi ile belgeselleştirildi. Belgeselin yönetmenliğini yapan Tolga Basol, Osman Gürsoy’da kendisini görmüş olacak ki, ortaya böyle bir belgesel çıkarmak için epey uğraşmış. ilk zamanlar kaynak bulmakta zorlanılan belgesel için, Yapı Kredi katkısıyla, ‘’Olur mu olur’’ hikayesine dönüştürülmüş.

seyahat, yolculuk, belgesel, ordu, texas

Seyahat Seyahat Bir Tutkudur, Peşinden Gidin..

Osman Gürsoy’un hayatı hepimize bir şeyler öğretmeli diye düşündük. Bazı şeyleri uzun uzun planlamaya gerek yoktur. Hayatta yaşamak istediğimiz ne varsa, gerçekten istiyorsak, içimizde bir yerlerde bizimle birlikte vardır ve hiçbir zaman yok olmazlar. Bazen bir akadaş tavsiyesi, bazen bir vapur yolculuğu, bazen de denk gelinen bir gazete ilanı hayatımızın gidişatını değiştirebilir. Olmadı veya olmuyor diye üzülmek yerine, oldurmak için çabalamaya devam etmek, bizi sonuca daha hızlı götürecektir. Önemli olan, pes etmemek. Alkışlar Osman Gürsoy’a!

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir