parallax background

Toplumdan Uzak Doğaya Yakın; Weatherman

Fotoğraf Kompozisyon Rehberi – Fotoğrafçılık İpuçları [1/10]
Ocak 5, 2019
yuruyus,hiking,trekking
Sporun Tarihsel Gelişimi; Doğa Yürüyüşü
Ocak 20, 2019

Çok sevdiğiniz mesleğiniz için, dünyanın en uzak noktasında yaşamayı kabul eder miydiniz? Vyacheslav Korotki, şimdilerde kimsenin yapmak istemediği mesleğini yapabilmek için, dünyanın en uzak noktalarından birinde yaşamayı göze almış. En yakın yerleşim yeri 1 saatlik helikopter mesafesinde bulunan meteoroloji istasyonunda yaşayan Korotki, hava sıcaklığını, rüzgarı ve kar yağışını ölçmek için devlet tarafından görevlendirilmiş. Doğa ile iç içe yaşayan weatherman, bize çok şey öğretecek.

Fotoğraf ⓒ Evgenia Arbugaeva

Vyacheslav Korotki bir meteorolog. Mesleği için hayatı boyunca dünyanın uzak bölgelerinde, doğayla iç içe yaşamayı kabul etmiş. Başarıyla tamamladığı görevlere baktığımızda da, mesleğini bu şekilde yapmayı da sevmiş olduğunu anlayabiliyoruz. 30 sene boyunca meteorolog olarak Rus gemilerinde yaşayan Korotki, şu günlerde yerleşik bir hayat sürüyor fakat biraz uzak bir bölgede. Kuzey kutup dairesinin üst bölgesinde yani Arktika’da bulunan hava ölçüm istasyonunda yaşayan Korotki, fotoğraf sanatçısı Evgenia Arbugaeva’nın Arktika’ya gelmesiyle hikayesini dünyaya duyuruyor.

Evgenia, Arktik Rusya’da bulunan küçük bir kasaba olan Tiski’de doğmuş. Çocukluğunun geçtiği bu bölgede, sakinliği ve doğayla iç içe olmayı biraz benimsemiş olacak ki, fotoğraf sanatçısı olarak ürettiği tüm projelerde işlediği temalar, bunlara oldukça yakın. Yalnızlık, yavaşlık, sakinlik, Evgenia’nın doğayla insanı özdeşleştirdiği duygular. Tiski’de yaşarken babasıyla, kasaba dışındaki meteoroloji istasyonlarına gidermiş. Bu uzak ve insansız bölgelerin bir çocuğun gözünden nasıl görünebileceğini düşünün. Her birinin ilginç deneyimler olduğu aşikar. Tiski’ye geldiğinde bunları hatırlayan Evgenia, çevrede bulunan hava istasyonlarını merakla araştırmaya başlamış. Her zaman bu insansız bölgelerdeki hava istasyonlarını merak ettiğini  anımsar. Ve kararını verir. Yeni projesi, dünyanın en uzak bölgesinde yaşayan insanı bulmaktır.

Fotoğraf ⓒ Evgenia Arbugaeva

Yılda 1 defa uzak bölgelere tedarik sağlamak için yola çıkan bir buz kırıcıda 2 ay geçiren Evgenia, buz kırıcının uğradığı her istasyonda vakit geçirmiş, fotoğraflar çekmiş. Fakat hiç birinden tam olarak istediği sonucu alamamış. Evgenia bu konuda şöyle söylüyor;

”2 ay boyunca gittiğim istasyonlarda aradığımı bulamadım. Çünkü hepsi yeni teknolojiler kullanan, sıradan meteoroloji istasyonlarıydı. Benim aradığım ise yalnız bir kurttu. İşinin tüm sakinliği yüzüne yansımış bir kurt.”

Fotoğraf ⓒ Evgenia Arbugaeva

Evgenia, 2 ay boyunca gittiği istasyonlar arasında bir tanesinden oldukça etkilenir; Pechora Denizi’ndeki Khodovarikha hava istasyonu. Kuzeye, çok özel olan bu insanları aramaya çıkan Evgenia, Khodovarikha’daki Weatherman ile sonunda aradığını bulur. Evgenia bu istasyon hakkında şöyle söylüyor;

‘’Burası o kadar kötüydü ki, kimse burada çalışmak istemiyordu. Burada zaman sanki donmuştu. Korotki hala bir Mors kod makinası kullanıyor, 1961 yılından kalma gazeteden kesilmiş bir Yuri Gagarin portresine bakıyordu. Burası aradığım yerdi. Kendimi burada çok iyi hissettim’’

Fotoğraf ⓒ Evgenia Arbugaeva

Korotki ile daha fazla zaman geçirmek isteyen Evgenia, bir helikopter kiralayıp Khodovarikha’daki istasyona geri döner. Biraz portakal ve bir kuş ile Korotki’nin kapısını çalar ve yaklaşık üç hafta burada kalır.

13 yıldır bu istasyonda, yalnız başına çalışan Korotki’ye kasabadaki insanlar Weatherman adını vermişler. Evgenia, Korotki ile geçirdiği zaman içerisinde, onun yalnız hissetmediğini, doğayla özdeşerek yaptığı işi gerçekten sevdiğini görür.

Fotoğraf ⓒ Evgenia Arbugaeva

63 yalında olan ve olan Korotki, yakında emekli olacakmış. Fakat o burada olmayı seviyor. Daha önce de benzer işlerde çalışan Korotki, kutup hissinin tam olarak yansıtıldığı yer olarak bu istasyonu, kışın karanlığını, doğanın bu denli güçlü oluşunu sevdiğini söylüyor. Korotki’nin söylediklerini dinlediğinizde, onun bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu anlıyorsunuz.

Evgenia’nın çalışmaları, çektiği fotoğraflar işin içine girdiğinde de, geriye konuşulacak ve anlatılacak pek bir şey kalmıyor.

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir