parallax background

Türkiye Kültür Rotaları; Ağrı Dağı Yürüyüş ve Tırmanış Parkurları

kamp-alanlari-delik-deniz-kral-koyu
Türkiye’nin 7 Bölgesinden 7 Gizli Kamp Alanı
Temmuz 4, 2018
turkiye, kamp, plaj
Türkiye’nin En İyi ve En Sakin 10 Plajı
Ağustos 5, 2018

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yüksek zirvesiyle, Nuh’un Gemisi’yle ve üzerinde bulunan onlarca krater gölü ile Ağrı Dağı, efsanelere konu olmuş en etkileyici dağlardan birisi. Bunca hikayeye konu olmuş, üzerine efsaneler yazılmış olan Ağrı Dağı, yürüyüş parkurlarıyla hem dağcıların hem de maceraperestlerin gözdesi.

agri-dagi-kultur-rotalari

Deniz seviyesinden 1640 metre yükseklikte bulunan Ağrı’da Türkiye’nin Çatısı ismi verilen Ağrı Dağı bulunuyor. Türkiye’nin Çatısı olarak isimlendirilir çünkü Ağrı Dağı, Avrupa’nın en yüksek zirvesine sahiptir. Ayrıca ülkenin en yüksek dört zirvesine de ev sahipliği yapar: Büyük Ağrı (5137 m), Süphan Dağı (4058 m), Küçük Ağrı (3896 m), Tendürek Dağı (3533 m).

Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi Efsanesiyle ün kazansa da, üzerinde barındırdığı tarih ile önemli bir yere sahip. İshak Paşa Sarayı ve Urartu Krallığı’nın görkemli tarihi eserleri gibi tarihi değerleri ve keşfedilecek karlı doruklarıyla unutulmaz maceralar vadediyor doğa severlere. Ağrı, bir zamanlar muhteşem kale surları ve metal işleriyle ünlü Urartu Krallığının bir parçasıydı. Kaleleri ve 17. yüzyıldan gelen İshak Paşa Sarayı ile, doğa ve tarih meraklıları tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dağcıların ve maceraperestlerin cazibe merkezlerinden biri olan Ağrı Dağı, tırmanış ve yürüyüş rotalarıyla ün kazanmış bir cazibe merkezi. Ağrı Dağı yürüyüş rotaları, ülkemizde bulunan kültür rotaları arasına girmiş, özel rotalardan biri. Kültür rotası; Büyük Ağrı, Küçük Ağrı, Süphan Dağı ve Köse Dağı zirve tırmanışlarının yanı sıra Balık ve Küp gölleri parkurlarını da içerir. Bu tırmanış parkurları, bir miktar profesyonellik gerektirse de, düşünüldüğü kadar zorlayıcı rotalar olmayabilir. Özellikle yaz mevsiminde yapılan tırmanışlar, parkuru daha da kolaylaştırabilir. Tırmanış parkurlarına, Outdoor Türkiye Mobil Uygulaması üzerinden ulaşabilir, parkur takip etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Ağrı Dağı tırmanış rotalarına ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Ağrı Dağı Tırmanış ve Yürüyüş Rotaları

Güney rotasından başlayan tırmanışlar, genel olarak klasik rota olarak isimlendirilir. Ağrı Dağı’na tırmanış, sadece bu rota üzerinden mümkündür. Klasik rota, Doğubeyazıt ilçesinden başlayarak, Topçatan Köyü ve Eli Çiftliği güzergahından devam eder. Kuzey rotası olarak isimlendirilen ve Iğdır yönünden devam eden rota ise buz tırmanışını içerir ve profesyonellik gerektiren bir güzergahtır.

agri-dagi-kultur-rotalari

Ağrı Dağı zirve tırmanışı da aynı şekilde profesyonel ekipman ve deneyim isteyen başka bir parkur. Tırmanış sırasında aşama aşama ekipman kullanımından tutun da beslenmeye varana kadar ayrıntıyla planlanması gerekir. Ağrı Dağı zirve tırmanışı için bir tur firmasının programına katılarak da gerçekleştirebilirsiniz. Tırmanış konusunda deneyimsizseniz, bir miktar deneyimden sonra, böyle bir yolu tercih edebilirsiniz. Genel olarak zirveye kadar 2 gece kamp kurarak ulaşılabiliyor. Tırmanış sırasında özellikle zirveye 200-300 metre kala oldukça tehlikeli olabiliyor. 2000 yılında Nasuh Mahruki ve beraberindeki 3 dağcının bu bölgede kaza geçirdiğini hatırlayanlar olabilir. Hatta kaza oldukça üzücü bir olaya neden olmuş, dağcılardan İskender Iğdır hayatını kaybetmişti.

agri-dagi-kultur-rotalari

Fotoğraf © kampgunlugu.com

Diğer parkurlardan biri olan Küçük Ağrı Dağı ise sadece kuzeybatı güzergahından tırmanılmaktadır. Türkiye’nin en büyük 3. dağı olan Süphan Dağı, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunur. Atalanı yaylasından başlayan parkur, Süphan Dağı zirvesine kadar devam eder. Dağın zirvesinde ise maviliği ile gözlerinizi alacak bir krater gölü bulunur. Atalanı devamında gelen Kıztaşı Kayalığı ve Keklik Kayalıkları büyük zirveye, Sandık Tepeye uzanır. Dönüş rotası ise Küçük Keklik Tepesi üzerinden Yıldız Köyü’ne ulaşılır.

Ağrı Dağı sahip olduğu en yüksek rotalarla tüm dağcıların gözdesi. Özellikle Ağrı Dağı zirvesinde, Türkiye’yi ve Ermenistan’ı görebilirsiniz. Zirvedeyken gördüğünüz manzara, bunca zahmeti çektiğinize deyecektir.

📲 Ücretsiz İndir