Türkiye Kültür Rotaları; Anabasis Yolu

yenice ormanları
Türkiye Kültür Rotaları: Yenice Ormanları Yolu
Nisan 10, 2018
kure daglari, yuruyus, rotalari
Türkiye Kültür Rotaları; Küre Dağları Yürüyüş Yolları
Mayıs 9, 2018

Bugünkü, Maçka İskobel Yaylası yaklaşık 2500 yıl önce Thalassa! Thalassa! Diye yankılanan, bir avuç umutsuz askerin sevinç çığlıklarıyla yankılanıyordu. İşte Anabasis Yolu diğer adıyla Sümela Yolu’nun hikayesi bu çığlıklarla, günümüze kadar duyuldu.

anabasis-yolu-kultur-rotasi-2

Fotoğraf © anabasisyolu.com

Anabasis, Yunanca’da ‘’yukarı doğru yükselme’’, ‘’tırmanma’’ gibi anlamlara geliyor fakat Türkçe’ye ‘’Onbinlerin dönüşü’’ gibi bir tanımlamayla çevrilmiş. Kelimenin iki anlamı da M.Ö. 401 yılında yaşanan olayı oldukça güzel anlatıyor. Babalarının ölümü üzerine Pers Prensleri olan Kyros ve ağabeyi Artaksekses, taht için bir mücadeleye girişirler. Kral olmak isteyen Prens Kyros, çoktan tahtı ele geçirmiş olan ağabeyi Kral Artaksekses’e karşı, Grek paralı askerleri ile birlikte yola koyulur. Lidya’nın Sardes kentinden yola koyulan Prens Kyros Fırat üzerinde bulunan Kunaksa’da savaşırlar ve ne yazıktır ki Kyros ve ordunun generali öldürülür. Generalsiz ve lidersiz kalan Grek ordusunun zorlu ve uzun mu uzun macerası burada başlar. Ülkelerinden yaklaşık 2400 km uzaklıkta olan askerlerin, geri dönme çabası ve bu süreçte başlarından geçen her olay, Anabasis Yolunu oluşturmuştur.

Yunan ordusu içerisinde yer alan Xenophon, orada vakanivüs (tarihi olayları kaydetmekle görevlendirilen kişi) olarak görev yapmaktayken; ordunun bu zorlu sürecinde onlara yol gösteren, önder hatta komutan ünvanıyla, yurtlarına geri dönmelerini sağlar. Görevini fazlasıyla yerine getiren Xenophon, yazdığı Anabasis kitabı  ile bu tarihi olayı ölümsüzleştirmiştir. Düşman toprakları içerisinde bulunan ve evlerine dönmek istenen Grek Ordusuna ilham ve umut ışığı olan Xenophon, geçirdikleri zorlu Anadolu turunun her ayrıntısına kitabında değiniyor. Kafkaslar üzerinden Karadeniz’e ulaşmaya çalışan Grek Ordusu, düşman bir ülkede savaşı ve yollarını kaybetmiş olmaları nedeni ile zorlu ve sefalet dolu bir yolculuğa başlar. Kitap, sadece Grek Ordusunun bu zorlu yolculuğunu anlamamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu yolculuk boyunca geçtikleri Anadolu köyleri içerisinde bulunan yabancı devletler, farklı kültürler ve yaşam şekilleri hakkında da detaylı bilgi verir. Bayburt’tan Thekes’e yani bugünkü Maçka İskobel Yaylası’na varan askerler, denizi gördüklerinde sevinç çığlıklarına boğulurlar ve bu zorlu yol onlar için mutlulukla son bulmuştur.

Anabasis Yolu Parkur Bilgileri

Anabasis Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Altındere Vadisi Milli Parkı sınırlarındaki Anabasis Yolu, Maçka Kaymakamlığı tarafından projelendirilen ve KTÜ’de görevli 42 akademisyenin destekleriyle hayata geçirilmiş, 2013 yılında tamamı uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenip hizmete açılmıştır. Parkur boyunca kamp yapılabileceğiniz pek çok yayla ve köy mevcuttur. Karadeniz’i bilenler, bu bölgede kamp yapma konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini tahmin ediyorlardır. Bunun dışında bir özel kamp alanı da mevcut. Maçka Kaymakamlığı’na ait bu internet sitesinden ve Anabasis Yolu’na ait resmi internet sitesinden gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz. Bir de TEDAK önderliğinde çekilmiş bu videoları, yürüyüşe başlamadan önce daha fazla bilgi toplamanızı sağlayacağına inandığımız birer kaynak olarak buraya iliştiriyoruz.

Giresun’dan başlayan parkur, Trabzon’da son buluyor ve toplamda 68 km. Sümela Manastırı’nın güney doğusunda 2200m rakımlı Dilaver Yaylasından başlayan parkur Meryemana ve Galyan Vadilerini birbirinden ayıran Saman (Semon) Dağı zirvesinden Sümela Manastırını seyir halinde Maçka ilçesine, oradan da Örnekalan(Mağura) Köyünü takiben Soldoy Boğazı, Mağmat Boğazı istikametinden Çukurçayır, Beztepe ve Trabzon Limanına ulaşarak sona eriyor. Yolun en çok kullanılan parkuru ise 30 kmlik olan kısmı.

Parkur – 1

Maçka şehir merkezinden Yazlık yani Livera Köyü’ne ulaşan parkur, anıt ağaçlarla dolu, Livera Köyü’ndeki çeşitli tarihi ve kültürel yapıları içeriyor.

anabasis-yolu-kultur-rotasi-6

Fotoğraf © anabasisyolu.com

 • Aşağı Kale (Makri Kaya)
 • Aya Yannis Kilise kalıntıları
 • İzzet Pehlivan Kobağı
 • Aya Georgi Kilise Kapısı (Yazlık Köyü Camii)
 • Livera Kalesi
 • Sultan Murat Suyu Çeşmesi
 • Düzler Mağarası (Kamp alanı olabilir)

Parkur – 2

Bölgenin güneydoğusundan ilerleyen parkur, Ziya Kayalıkları üzerinden Raşi Mezrası buradan da Aya Pavlos Boğazına ulaşıyor.

anabasis-yolu-kultur-rotasi-4

Fotoğraf © anabasisyolu.com

Parkur – 3

Aya Pavlos Sapağından devam eden rota, Sumaha Tepesi-İspanyol Anıtı-Kuştul Manastırı yürüyüş parkurunun” başlangıç noktasını oluşturuyor. Parkur üzerinde bulunan yaylalar sırasıyla;

 • Rışk Yaylası
 • Saveriksa Yaylası
 • Kusal Yaylası
 • Kebi Yaylası
 • Kofrakol Yaylası (Sesli Kaya mevkii)
anabasis-yolu-kultur-rotasi

Fotoğraf © anabasisyolu.com

Parkur – 4

Kofrakol Yaylası (2000m) Sümela Manastırı karşı noktadan görebilen mükemmel bir açıya sahip olup Meryemana ve Galyan Vadilerine hakim bir noktada yer almaktadır. Eşsiz manzara eşliğinde devam eden parkur Mühirci Yaylası ve Omela Yaylasını geçerek, İskobel Yaylasında sonlanıyor. Parkur sonunda bulunan kültürel değerler:

 • Santa Harabeleri
 • Çakır Göl
 • Cami Bozağı
 • Kromni
anabasis-yolu-kultur-rotasi-1

Fotoğraf © anabasisyolu.com

Sonuç olarak, tarihi bir öneme sahip olan bir diğer kültür rotamız  Anabasis Yolu, Karadeniz’in ayrıcalıklı doğasıyla birleşince, tadından yenmeyecek bir uzun yol yürüyüş rotası oluşturuyor. Uzun yürüyüşleri yeni yeni merak sardıysanız, bu 30 km’lik kültür rotası tam size göre. Yaylaların, ladin ormanlarının, Karadeniz havasının tadını doyasıya çıkarmak için daha iyi bir fırsat olmazdı.

📲 Ücretsiz İndir