Türkiye Kültür Rotaları: Evliya Çelebi Yolu

Türkiye Kültür Rotaları: Via Egnatia Yolu
Mart 19, 2018
Türkiye Kültür Rotaları: Sufi Yolu
Nisan 3, 2018

Bir 17. yy gezgini olan Evliya Çelebi, gezmeye meraklı olduğu kadar yetenekli bir Osmanlı Türkü. 1672 yılında kendi Hac yolculuğuna çıkmasıyla, yolculuğunun bir kısmını içeren ve günümüze kadar uzanan Evliya Çelebi Yolu, kültür rotalarımızın arasında yerini alalı 7 yıl oluyor.

Bir 17. yy gezgini olan Evliya Çelebi, gezmeye meraklı olduğu kadar yetenekli bir Osmanlı Türkü. 1672 yılında kendi Hac yolculuğuna çıkmasıyla ardında miras bıraktığı 4 ciltlik Seyahatname ile gezip gördüğü yerleri, dikkatini çeken her bir ayrıntıyı uzun uzun tasvirlemiş. Aslında bu yönüyle dönemin ‘’gezgin’’ dediğimiz öncülerinden olan Evliya Çelebi, at üzerinde çıktığı seyahatinde Hersek’ten başlayıp; Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’a kadar olan kısmını konu alır. 2011 yılında Kültür Rotaları Derneği yönetiminden olan Kate Clow ve Carroline Finkel öncülüğünde, kültür rotalarımıza kazandırılan Evliya Çelebi Yolu, Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında hibe almış ve  Avrupa Via Francigena Birliği ortaklığıyla hayata geçirilmiş.

Evliya Çelebi, Seyahatname, Türkiye Haritası

Kültür rotasının kazandırılma çalışmaları sırasında Carroline Finkel’inde aralarında bulunduğu ilk grup yürüyüşüne ait bir video, rota hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Evliya Çelebi Kültür Rotası hakkında daha detaylı bilgi için Kültür Rotaları Derneği tarafından hazırlanmış olan Osmanlı Seyyahı Evliya Çelebi’nin İzinde, Evliya Çelebi Yolu kitabını edinmenizi öneririz. Rotaya dair her türlü bilgiyi içeren kitap; detaylı tarifler ve her bölüm için gereken süre bilgisi ile rakım çizelgeleri, her köy ya da kasaba için bilgiler ve Evliya’nın İznik, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak iline dair kapsamlı tasvirleri de yer alıyor.

evliya celebi yolu, kültür rotası

Fotoğraf © wikiloc/Dantelk

Evliya Çelebi Kültür Rotası Parkur Bilgileri

evliya celebi yolu, kultur rotasi

Evliya Çelebi Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Türkiye’nin ilk uzun mesafe yürüyüş ve atlı gezi yolu olan Evliye Çelebi Kültür Rotası, Evliya Çelebi’nin İstanbul’dan başlayıp, Hicaz’da sona eren gezisinde geçtiği güzergahların bir bölümünü kapsar. Yolun Hicaz’a kadar uzanarak, uluslararası bir nitelik kazandırılmasına çalışılsa da kültür rotası şimdilik Türkiye ile sınırlı. 2 farklı güzergahtan oluşan kültür rotasının, biri yürüyüş rotası iken diğeri binicilik, motorsiklet veya dağ bisikleti rotası olarak biliniyor. Binicilik rotası toplamda 650 km iken yürüyüş rotası 330 km uzunluğundadır ve genel olarak İzmit Körfezinden Altınova’dan başlayıp Kütahya Simav’da sona erer.

Evliya Çelebi Kültür Rotasının, yürüyüşçüler için güzergah şu şekildedir:

  • Yalova: Hersek, Yalova, Soğuksu, Semetler, Çamdibi
  • Bursa: Ömerli, Elbeyli, İznik, Nüzhetiye, Derbent, Çelebi, Yenişehir, Sungurpaşa, Babasultan, Yeniceköy, İnegöl, Cerrah, İsaören, Konurlar, Hlmiye
  • Kütahya: Durabey, Domaniç, Bükerler, İshakçılar, Yakaca, Köprüören Bucağı, Simav
  • Afyon: Karamanca, Şaphane, Eski Gediz, Gediz, Fırdan
  • Uşak: Bozkuş, Simav.

At, bisiklet veya motorsiklet ile takip edilebilecek binicilik rotası güzergahı:

Evliya Celebi Yolu, Kültür rotası

Fotoğraf © Greald Maclean

  • Yalova: Hersek, Kızderbent, Muradiye, İznik, Çelebi, Sungurpaşa, Babasultan, Cerrah, Deydinler, Haclara, Küçük Yayla, Koca Yayla, Çukurca, Elmalı, Şenlikköy
  • Kütahya: Anasultan, Altıntaş, Osmanköy
  • Afyon: Akören, Ahmetpaşa, Kırka, Tokuşlar, Tazlar
  • Uşak: Büyükoturak, Banaz, Bozkuş, Fırdan, Gediz, Eski Gediz, Şaphane, Karamanca, Simav.

Tutkulu bir gezginseniz, Türkiye’nin ilk uzun mesafe binicilik rotası olan Evliya Çelebi Yolu’nu mutlaka deneyimlemelisiniz. Hatta, seyahatiniz sırasında bir yandan, Seyahatname’nin 2. cildini karıştırarak, ünlü seyyahın dönemin günlük yaşamını ve fiziksel çevre tasvirlerini görmenizi de önerebiliriz. Evliya Çelebi Yolu, yola koyulduğunuz andan itibaren zamanda yolculuk misali istemsizce yapacağınız karşılaştırmalar, güzel manzaralar, biraz kendinize vakit ayırma ve sakinlikle birlikte; tahmininizden daha iyi gelecektir.

📲 Ücretsiz İndir