parallax background

Türkiye Kültür Rotaları; Hattuşa Antik Kenti’ne Yolculuk, Hitit Yolu

kackar dagi, kultur rotalari
Türkiye Kültür Rotaları; Kaçkar Dağları
Haziran 21, 2018
kamp-alanlari-delik-deniz-kral-koyu
Türkiye’nin 7 Bölgesinden 7 Gizli Kamp Alanı
Temmuz 4, 2018

Hattuşa Antik Kenti, Anadolu Yarımadası’nda derin izler bırakmış Hitit Uygarlığı’nın bir mirası olarak varlığını devam ettiriyor. Ülkemizde, UNESCO Dünya Mirası listesindeki 13 önemli  yerden biri olan Hattuşa Antik Kenti, kültür rotalarından biri olan Hitit Yolu’nun önemli duraklarından biri.

hattusa-antik-kenti-hitit-yolu

MÖ. 2000 yılında Anadolu’ya göçleriyle başlayan Hitit İmparatorluğu’nun hikayesi, Labarna liderliğinde, dönemin süper gücü olmalarıyla birlikte daha da etkili bir hale gelmiş. Öyle ki, öncü oldukları pek çok alan mevcut. Devlet yapılanması, ilk yazılı ceza kanunları, silahları ve ünlü kralları ile Anadolu’nun her karesinde bir izleri var. Bunlardan e önemlileri de tabi ki başkentleri olan Hattuşa (Boğazkale). Hattuşa Antik Kenti, tarih sahnesinde Hitit İmparatorluğu’nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almış. Hattuşa Çorum’un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4 km doğusunda yer alır. Kentin önemli bir özelliği ise 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmesidir. Eski çağlarda etrafı 6 kilometrelik surlarla çevrili ören yeri, Aşağı ve Yukarı Kent olarak ikiye ayrılıyor. Büyük Mabed, Kral Kapısı, Sfenksli Kapı, Aslanlı Kapı ve Yer Kapı’nın bulunduğu Hattuşa, Hititler’in uzun yıllar başkenti olmuş.

Hitit Yolu Parkur Bilgileri

hattusa-antik-kenti-hitit-yolu

1988 yılında milli park ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hitit kenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2634 hektarlık alan, Hitit Yolu’nun temel noktasını oluşturuyor. Hitit Yolu yürüyüş ve bisiklet parkurları çalışmaları, Çorum Valiliği tarafından 2010 yılında başlatılmış. Eski kervan ve göç yollarından geçen 236 kilometre boyunca işaretlenen 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 385 kilometreye ulaşıyor. 6 adet dağ bisikleti rotasının toplam uzunluğu ise 406 kilometre civarında. Parkurun detaylı bilgisi için, Ersin Demirel’in katkısıyla hazırlanan rehber kitapçığa ulaşmak için buradan faydalanabilirsiniz. Ersin Demirel’in bizzat proje çalışmalarında yer alması nedeni ile, konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olduğunu söylemek isteriz. Hitit Yolu üzerinde bulunan Şapinuva sit alanı ile ilgili küçük bir anektodunu da, bölgenin tarihi değerini gözler önüne sermek açısından  eklemek istedik:

‘’Aygül ve Mustafa Süel hocaların yıllardır binbir emekle kazdığı Şapinuva sit alanı, Hitit krallığı için askeri ve dini bir merkez konumunda. Coğrafi ve siyasi yapısı itibariyle her daim önemini koruyan kentten çıkarılan dört bine yakın yazılı tablet, bilim adamlarınca bu gizemli uygarlığın tarihini aydınlatan önemli bulgular arasında sayılıyor. Ortaköy ilçesi yakınlarındaki tarihi mekan, Fırtına Tanrısı tapınakları, Kraliçe Sarayı ve pazar yerinin de bulunduğu büyük bir alana yayılıyor.’’

hattusa-antik-kenti-hitit-yolu

Hitit Yolu yürüyüş ve bisiklet parkurlarına ilişkin detaylı bilgilere Hitit Yolu internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hitit Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Hattuşa-Şapinuva Rotası

Yazılıkaya Tapınağı olarak bilinen önemli merkezlerden birinde başlayan parkur, Büyükhırka Köyü’ne uzanıyor. Küçük bir patika şeklinde devam eden yol, mağaralarla dolu bir vadide son buluyor. Alaca Baraj Gölü ve Kızıllı değirmen yolu üzerinden Çatak, Soğucak ve Kızılhamza göletlerini görmek mümkün. Hitit Yolu, eski çağda yerleşim alanı olarak kullanılan mağaraların bulunduğu Delikkaya Boğazı ve Karahacip’in ardından, toplam 84 kilometre.

Tarihi Kervan Yolu Parkuru

hattusa-antik-kenti-hitit-yolu

Şapinuva ören yerinin güneydoğusunda yer alan tarihi kervan yolu, Amasya’ya kadar uzanıyor. Yolun ilerleyen noktasında İncesu Kanyonu karşınıza çıkıyor.  Kanyon, Kazankaya olarak da biliniyor. Bölge halkının ‘Uzun Geçit’ adını verdikleri İncesu Kanyonu’nun içinde, Anadolu yarımadasındaki en büyük Kybele kabartması bulunuyor . Kybele kabartmasına gitmek ise oldukça zor. Su debisinin, boyunuza aşmayacak bir mevsim aralığında, defalarca akarsu içerisinde yürüyerek kabartmaya ulaşabiliyorsunuz. Kanyonun tepesinde eski bir yerleşimin kalıntıları ve içinde kaya merdivenlerin bulunduğu bir mağara yer alıyor. Yerel halk tarafından ‘Kale’ olarak anılan mağaraya, işaretlenmiş 4 kilometrelik bir patikayla ulaşabilmek mümkün.

Alaca Çayı Vadisi Parkuru

Geven Köyü yakınlarında yer alan Gerdek Kaya Mezarı’ndan başlayan Alaca Çayı Vadisi, 6 farklı noktada dar bir vadiye dönüşerek Cemilbey Köyü’ne kadar uzanıyor. Dere geçişleriyle yürünebilen rota üzerinde, kaya mezarları, eski mağara yerleşimleri, kaleler, Akçasoku ve Kabirkabil gibi terk edilmiş köyler görülebilir.

hattusa-antik-kenti-hitit-yolu

Kültür Rotasının yaratıcılarından Ersin Demirel’in Yürüyüş Önerisi

  1. Gün : Hattuşa-Yazılıkaya-Büyükhırka (14 km) / Büyükhırka’da köy evinde konaklama veya kamp
  2. Gün : Büyükhırka- Evci (Alaca) Baraj Göleti (15 km) / Gölet kenarında kamp
  3. Gün : Evci (Alaca) Baraj Göleti-Alaca (7 km) / Alaca’da otelde konaklama
  4. Gün : Ünalan Köyü’ne transfer (dolmuş 6 km)
  5. Gün: Ünalan-Kızıllı-Çatak Göleti (14 km) / Gölet kenarında kamp
  6. Gün : Çatak Göleti-Kızılhamza Göleti (16 km) / Gölet kenarında kamp
  7. Gün : Kızılhamza Göleti-Şapinuva (14 km) / Şapinuva’da kamp
  8. Gün : Şapinuva-İncesu Kanyonu (13 km) / İncesu’da konaklama
📲 Ücretsiz İndir