parallax background

Türkiye Kültür Rotaları: İki Deniz Arası Doğa Yürüyüşü

viyana, sultanlar yolu, kültür rotası
Türkiye Kültür Rotaları: Viyana’dan Türkiye’ye Uzanan Yürüyüş Yolu, Sultanlar Yolu
Mart 7, 2018
Türkiye Kültür Rotaları: Via Egnatia Yolu
Mart 19, 2018

Diğer kültür rotalarından, sahip olduğu eleştirel kimliği ile ayrılan İki Deniz Arası Kültür Rotası, Between Two Sea, fotoğraf sanatçısı Serkan Taycan tarafından geliştirilmiş ve 13. İstanbul Bienali tarafından desteklenmiş; İstanbul’a ve doğasına yaptığımız haksızlığı ön plana taşıyan bir kesintisiz doğa yürüyüşü rotasıdır.

Bir yürüyüş rotasının kültür rotası olabilmesi için, çeşitli kriterlere sahip olması gerektiğine daha önceki yazılarımızda değinmiştir. Belli bir tarihe ve kültürel değere sahip olması, ekolojik yapısının çeşitli türler barındırması ve buna benzer farklı değer ölçütleri; bir rotanın kültür rotası olması için yeterli sayılıyor. Serkan Taycan da sanayileşmenin, kapitalizmin ve yanlış toplumsal örgütlenmenin sonuçlarını açıkça görebileceğimiz bir rota ile kültür rotalarının belki de en eleştirel olanını bizlere kazandırdı. Parkur aynı zamanda Kültür Rotaları Derneği tarafından da diğer kültür rotaları arasına alındı.
İki Deniz Arası parkuruna dair Serkan Taycan’ın söyledikleri ise şöyle:

İki Deniz Arası Rotası Parkur Bilgileri

doğa yürüyüşü, iki deniz arası, kültür rotası

Fotoğraf © cultureroutesinturkey.com

İstanbul’un batısından başlayan parkur, Marmara ve Karadeniz arasında, toplamda 60 km’lik bir uzunluktan oluşuyor. 15 km’lik 4 farklı etaptan oluşan rota, 4 günde tamamlanabiliyor. Ormanlardan, kırsal alanlardan katman katman ilerleyen parkur, şehir merkezinde son buluyor. Parkur, Kültür Rotaları Derneği tarafından şöyle tanımlanıyor: ”Güzergah İstanbul’un son yıllardaki ekolojik ve sosyal dengeleri gözetmeyen pervasız dönüşümünün gözlenebileceği linyit ocakları, yeni hava limanı bölgesi, 3. Köprü yolu, hafriyat atık alanları, sanayi ve toplu konut alanları gibi noktaların yanı sıra İstanbul’un en eski yerleşimi Yarımburgaz Mağarası ve kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi dokuları barındıran yerlerden geçmektedir.”

doğa yürüyüşü, iki deniz arası, kültür rotası

Fotoğraf © cultureroutesinturkey.com

İki Deniz Arası Kültür Rotası’nın 4 farklı etabını da araştırdık fakat parkura dair daha fazla bilgi almak adına, Karga Mecmua’nın bu yazısından ve Spartathlon’a tam 3 kez katılıp bitiren bir koşucumuz olan Aykut Çelikbaş’tan da okumalısınız. Ayrıca parkurun haritasına ve parkura dair diğer kitaplara da Robinson Crusoe ‘dan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da kamp yapma konusu diğer yürüyüş parkurlarına göre daha zorlu olduğundan, kültür rotası yürüyüşçüler tarafından genellikle faklı zaman dilimlerinde bitiriliyor. Rotaya dahil 4 etap, şu şekilde.
doğa yürüyüşü, iki deniz arası, kültür rotası

İki Deniz Arası Yolu’na ait tüm parkurları Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

1 Etap, Karadeniz Yeniköy Sahili – Baklalı Köyü
2 Etap, Baklalı Köyü – Sazlalı Bosna
3 Etap, Sazlıbosna – Yarımburgaz Mağarası
4 Etap, Yarımburgaz Mağarası – Küçükçekmece – Marmara Sahili Menekşe Plajı

📲 Ücretsiz İndir