Türkiye Kültür Rotaları; Kaçkar Dağları

gps uygulamasi, outdoor turkiye
Türkiye’nin En Kapsamlı ve İnteraktif GPS Uygulaması
Haziran 14, 2018
hattusa-antik-kenti-hitit-yolu
Türkiye Kültür Rotaları; Hattuşa Antik Kenti’ne Yolculuk, Hitit Yolu
Haziran 27, 2018

Kaçkar Dağları Türkiye’nin kendine has özellikleriyle, en güzel bölgelerinden birinde yer alıyor. Öyle ki, Kaçkarlar, pek çok açıdan benzerlerinden farklı bir oluşum süreci sonunda meydana gelmiş, ülkemizdeki en yüksek 4. dağ ünvanını da taşıyor. 3 bin 932 metre yüksekliğe sahip zirvesi, Ağrı, Cilo ve Süphan’dan sonra geliyor.

Kafkaslar’ın bir uzantısı olarak Kaçkarlar, Anadolu ile Karadeniz Bölgelerini birbirinden ayıran bir sınır görevi de görmekte. Kaçkarlar sahip olduğu yaşlı ormanları, içerisinde yaşayan hayvan türleri, buzul gölleri ve bazalt zirveleri ile, oldukça önemli bölgelerden birisi.

kackar daglari, kultur rotalari

Kaçkar Dağları; Rize, Artvin ve Erzurum illeri sınırlarında büyükçe bir alanda yer alıyor. Kaçkarlar’ın Çamlıhemşin ve Yusufeli arasında kalan 52 bin hektarlık alanı, Milli Park olarak ilan edilmiş durumda. Kaçkar Dağları, yöre halkının ekonomik faaliyetleri bakımından da oldukça önemli.  Kaçkarları’ın 2500 metre ve üzerinde bulunan 150’den fazla buzul gölü, yayla faaliyetlerinin gelişiminde büyük rol oynuyor. Bölgede ekonomik yönden başka bir kazanç kapısı olan yayla turizmi de, son yıllarda oldukça gelişmiş durumda.

Kaçkarlar, gerek kültürü gerekse doğasıyla büyülenebileceğiniz bir bölge. Bölgede, pek çok doğa sporunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Özellikle; dağcılık, tırmanış, doğa yürüyüşü, off road gibi doğa sporları için oldukça elverişli bölgeler olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedenlerinden biri de, Kaçkarlar’da yaşayan yöre halkının yıllar yıllı şehirlere inmek için kullandıkları patikaların mükemmelliği tabi ki. Öyle ki, bu patikalar bölge içerisinde çeşitli kestirmelerle hem köyleri birbirine bağlıyor hem de şehir merkezine çıkan yolları. Zamanla, daha modern yolların yapılması bu patikaların kullanımını oldukça zayıflatmış. Artık bu patikaları kullanan çok fazla kalmamış fakat doğa tutkunları, bu patikaların peşini bırakmıyor. Eskiden kullanılan bu patikalarda doğa yürüyüşü yapmak, tadını damağınızda bırakacak bir etkinlik olacaktır.

Kaçkar Dağları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmek adına, Milli Parkın tanıtımını da içeren bir videoyu da paylaşmak istedik. Böylece, bölge hakkında karar vermeden önce buranın neden bu kadar etkileyici bir yer olduğunu daha iyi anlatmış oluruz diye düşünüyoruz.

Kaçkar Dağları Rota Bilgileri

Atlas Dergisi Kültür Rotaları Kitabı’nda şuna değiniliyor: ‘’Kaçkarlar ve komşu dağları kapsayan rotalar 20 yıllık bir emeğin ürünü.’’ İçerisinde kaybolduğunuz, her zaman sizden daha üstün olan doğanın kucağında, köyler, tepeler ve zirveler arasında işaretlenen bu yolların, gerçekten de büyük bir emek ve özveri isteyen bir iş olduğunu düşünüyoruz.

kackar daglari, kultur rotalari

Kaçkarlar’a ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Kaçkar Dağları ve çevresindeki dağları kapsayan yürüyüş ve tırmanış rotaları genel aşağıdaki dağları kapsıyor.

 • Verçenik
 • Dilek Dağları
 • Vacakar Dağı
 • Soğanlı Dağı
 • Kaçkar Dağı
 • Bulut Dağları
 • Altıparmak Dağları
 • Güngörmez Dağı

kackar daglari, kultur rotalari

Çalışma sonunda 44 günübirlik tırmanış rotası, 11 kamplı geçiş rotası, 15 zirve tırmanış rotası, 6 off road rotası, 6 dağ bisikleti rotası ve 2 jeogezi rotası bulunuyor. Atlas Dergisi’ne ait Kültür Rotaları Kitabı’nı buradan edinebilirsiniz.

Kültür Rotaları Derneği’nin de ülkemizde bulunan kültür rotaları arasına aldığı Kaçkarlar, dernek başkanı Kate Clow tarafından kaleme alınmış. Bu çalışmaya göre; 3 ile 6 gün süreli 8 farklı yürüyüş parkuru, Kaçkar Dağları’nın ana hattında devam ediyor. Hevek Vadisi etrafında işaretlenmiş ve tabelalı olan parkurlar ise, günübirlik yürüyüş parkurları olarak geçiyor.

kackar daglari, kultur rotalari

Kaçkar Dağları; Rize, Erzurum ve Artvin illerini kapsayan, oldukça büyük bir alanı içine alır. Dolayısıyla, Kaçkarlar üzerinde daha pek çok farklı bölgede parkur bulunduğu biliniyor fakat bu parkurların açık ve kullanılabilir olması, hava koşulları ile doğru orantılı olarak değişiyor. Karın, Temmuz ayından Eylül ayına kadar ortada gözükmediğini unutmamak gerekir. Kaçkar Dağları üzerinde bulunan rotalara dair daha bilgileri, bölgenin internet sitesinden de takip edebilirsiniz.

Son olarak, Kaçkarlar’a kadar gidip yapmadan dönmemeniz gereken bir kaç not paylaşmak istedik. Uzun uzun yürüyüşler yapmanız, Kaçkarlar hakkında en doğru izlenimi edinmenizi sağlayacak tek etkinlik olsa da, küçük listemizdeki etkinlikler de fena sayılmaz diye düşünüyoruz.

 • Pokut Yaylası’nı mutlaka görün.
 • Buzul göllerinde yüzün, hiç olmazsa ayağınızı sokun.
 • Ayder’i mutlaka görün.
 • Yusufeli’nde bulunan Dört Kilise, İşhan Kilisesi ve Berhal Kilisesi’ni görün.
 • Deniz Gölü’ne gidin hatta kamp yapın.
 • Palovit ve Ciro Şelalelerini mutlaka görün.
 • Tatos ve Yedigöller’i görün.
 • Eski taş köprülerin hepsini aşın.
 • Kaçkar ya da Verçenik Zirvesine çıkın.
📲 Ücretsiz İndir