Türkiye Kültür Rotaları: Karia Yolu

akyaka, idyma yolu
Türkiye Kültür Rotaları: Akyaka’da Bir Antik Kent, Idyma Yolu
Şubat 22, 2018
st. paul yolu, kültür rotaları
Türkiye Kültür Rotaları: St. Paul Yolu
Şubat 26, 2018

Ege Bölgesi sahip olduğu tarihi yapı nedeni ile sınırları içerisinde 3 farklı kültür rotası barındırıyor. Bu bölgede bulunan Karia Yolu, Idyma Yolu ve Fethiye Alternatif Yolu olarak bilinen 3 kültür rotası, ülkemizdeki en ünlü kültür rotalarından bazıları. Karia Yolu’nun tarihi ve doğal yapısını, yeni bir parkur keşfetmek isteyenler için derledik.

Güzel bir tatil için plan yaparken, Ege Bölgesi seçeneklerimizin arasına bir şekilde giriverir. Hepimizin farklı tarzlarda tatil anlayışları olsa da, Ege’de neredeyse hepsini bulmak mümkün. Doğal yapısını bozmamış köyler, harika bir deniz, doğayla iç içe gizlenmiş koylar, yürüyüş parkurları ve ekleyebileceğimiz nice doğa aktivitesini Ege’de yapmak mümkün. Peki, belki de defalarca gittiğiniz Ege’de, Türkiye’nin en uzun kültür rotasının bulunduğunu biliyor muydunuz? Evet, Karia Yolu, Ege Bölgesinde bulunan ve ülkemize ait en uzun kültür rotasını oluşturuyor. Uzunca bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler toplansın. Karia Yolu ile ilgili yazımızı, karar vermenizde yardımcı olmak için derledik.

Karia Yolu

karia yolu, kültür rotaları

Karia Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Türkiye’nin en uzun mesafeli kültür rotası olan Kari Yolu tam olarak 820 km uzunluğunda. Muğla ve Aydın illeri içerisinde bulunan yürüyüş rotası ismini, Antik dönemde bu bölgede yaşamış olan Karia Medeniyetinden alıyor. Karia Yolu, uluslararası trekking rotası standartlarına göre işaretlendirilmiş ve levhalandırılmıştır. Tüm bölümler boyunca yol işaretlerini görmek mümkün fakat, bu işaretlerin sıklığı değişebiliyor. Dolayısıyla bir yandan haritanızı, diğer yandan da Outdoor Türkiye uygulaması üzerinden koordinatları takip etmenizde fayda var. Karia Yolu tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi oldukça etkileyebilecek bir yapıya sahip. Yol üzerinde kamp kurarak konaklama yapmanız mümkün. Köy merkezlerinden ihtiyaçlarınızı karşıladığınız müddetçe, problemsiz bir yürüyüş yapabilirsin.

Yol; onlarca köy, antik kent, koy gibi doğa ve tarihi güzelliklerin içerisinden geçer ve 6 farklı bölümden oluşur. İçmeler, Bayır, Bozburun, Selimiye, Hisarönü, Eski Datça, Palamutbükü, Knidos, Akyaka, Ören, Bozalan, Bodrum, Milas, Labranda, Çomakdağ, Kapıkırı, Bağarcık, ve Karpuzlu Karia Yolu üzerinde bulunan yerleşimlerden bazılarıdır.

Bozburun Yarımadası

karia yolu, kültür rotaları

Görsel © Altay Özcan

Marmaris’e bağlı Bozburun Yarımada’sı, Türkiye’nin güney batısında bulunur ve Karia Yolu’nun bir kısmını oluşturur. Yürüyüşünüzün başlangıcında Bozburun Yarımadası; limanları, dağınık halde duran tarihi kalıntıları, kaleleri ve gizli koylarıyla sizi karşılar. Küçük ve sakin kasaba izlenimi veren Bozburun Yarımadası, turizmin gelişmesiyle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Bir de; yürüyüşçülere ellerinden geldiğince destek olan duyarlı insanların hepsi burada. Yolun çoğunluğu çam ağaçlarıyla kaplı orman yollarından oluşsa da kıyılardan devam eden parkurlar da var. Bozburun Yarımadası’nda konaklama ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz oldukça fazla merkez var. Buralar; İçmeler, Turunç, Kumlubük, Bayır Köyü, Taşlıca Köyü, Buzukkala Koyu, Tuğla Limanı (Tola), Söğüt, Bozburun, Selimiye, Turgut Köyü, Orhaniye ve Hisarönü.

Datça Yarımadası

karia yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Altay Özcan

Datça Yarımadası, Ege’nin Akdeniz’e kavuştuğu yerde son bulur. Deveboynu Burnu ile son bulan yarımada, 2 ana yerleşim yerinden oldukça bakir kalmış yerlerden biridir. Karia Yolu bu bölümde, Eski Datça’dan başlayarak Datça Yarımadası’nın en ucunda bulunan Deveboynu Burnu’ndaki deniz fenerine yöneliyor. Yol boyunca arazi yapısı biraz engebeli olsa da, keşfedilmemiş koylar ve Knidos Antik Kenti ile sizi büyüleyen bir manzaraya sahip. Deniz fenerinden sonra anakaraya (kuzeye) doğru devam eden yol boyunca sakin ve ıssız bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Sırasıyla Balıkaşıran, Sedir Adası (Cleopatra), Akçapınar Köyü ve Akyaka ile parkur sonlanıyor. Akçapınar Köyü ile Akyaka arasında var olan eski Muğla – Marmaris yolu ise en etkileyici parkurlardan biri. Burada, Okaliptus ağaçlarıyla kaplı uzun bir parkur sizi karşılıyor olacak. Datça, Eski Datça, Domuzçukuru, Mesudiye, Palamutbükü, Knidos, Murdala-Mersincik, Karaköy (Körmen Limanı), Kızlan, Emecik, Bördübet, Löngöz, Karacasöğüt, Çamlı Köyü, Akçapınar ve Akyaka; rota boyunca üzerinden geçeceğiniz merkezler.

Gökova Körfezi

karia yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Altay Özcan

Bodrum Yarımadası ve Datça Yarımadası arasında kalan Gökova Körfezi, üzerinde bulunduğu Keramos Antik Kenti nedeni ile Keramos (Kerme) Körfezi olarak da bilinir. Karia Yolu Gökava Körfezi parkurunda Yavaş Şehir yani Akyaka’dan başlayarak Kıran Dağları boyunca iç bölgelerdeki köylere uzanır. Ormanlık patikalar boyunca küçüklü büyüklü köylerden devam eden yol, aşağı kesimlerde gizli koylarla doludur. Akyaka, Turnalı, Akbük, Ören, Bozalan, Çakıllıyalı, Yalıçiftlik ve Kızılağaç; parkur boyunca üzerinden geçeceğiniz merkezlerdir.

İç Karia Yolu

karia yolu, kültür rotaları

Fotoğraf © Altay Özcan

Gökova Körfezi ile devam eden parkurda İç Karia Yolu, Karia’nın eski başkenti Milas’a (Mylasa) uzanır. Milas’ yolu üzerinde iç köylerden geçerken Beşparmak Dağları eteklerinde varlığını hala sürdüren Helenistik Dönem’e ait pek çok kalıntı ve çam fıstığı ormanları ile yürüyüş devam eder. Bu kalıntılarda Ay Tanrıçası Selene ve aşık olduğu çobanın hikayesini görebilirsiniz. Yol,  köylerden devam ederken 2000 yıl öncesine dayanan Baltalı Kapı’dan geçip Labrounda’ya devam eder. Baltalı Kapı, Karia’nın sembolü olan Labryis’tir.(çift ağızlı balta) Labraunda ise Zeus Labroundos’un tapınma merkezidir. Parkur, Bafa Gölü kıyılarından Beşparmak Dağlarının zirvesine doğru devam eder ve Alinda’ya ulaşır. Alinda, Karia Kraliçesi Ada’nın kentidir.

Eski Muğla Yolu

Gökova Körfezi ve Akyaka’nın kesiştiği noktada başlayan parkur, eski kervan yolu aracılığı ile iç kesimlere doğru ilerleyerek Muğla’ya yönelir. Parkur sırasıyla; There Antik Kenti, Değirmendere Kanyonu, Mobolla Antik Kenti, Eski Muğla, Soğukdere, Eski Bayır, Meyistan ve Stratonikeia Antik Kenti ile son bulur.

Dalyan

Karia Yolu’nun en kısa bölümlerinden biri olan Dalyan, Kaunos Antik Kenti ile başlayıp orman patikaları ile devam ediyor ve Ekincik Köyü’nde son buluyor.

Karia Yolu’nu Yürümeye Başlamadan Önce

Eğer bir kültür rotasını keşfetmeye karar verdiyseniz, bu rotayla ilgili ulaşabildiğiniz kadar bilgiye ulaşmanız, yolun hiç bir ayrıntısını kaçırmadan keşfetmenize yardımcı olacaktır. Karia yolunu yürümeye karar verdiniz ve hazırlık aşamasındaysanız size bir kaç önerimiz olacak.

  • Uzun bir doğa yürüyüşü için önce buna ne kadar hazır olduğunuzu etraflıca düşünün. Konuyla ilgili şu yazımız karar vermenizde yardımcı olacaktır.
  • Outdoor Türkiye Uygulaması üzerinden Karia Yolu’na ait tüm GPS verilerine ücretsiz ulaşabileceğinizi unutmayın. Karia Yolu’na ait harita izi, size oldukça yardımcı olacaktır. Uzun soluklu yürüyüşlerde merkezleri ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kolaylık tesislerini kaçırmamanız oldukça önemli. Kayıtlı parkur üzerinden, önemli noktaları kaçırmadan yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Bunun yanında, kendiniz için de yeni bir parkur oluşturmayı unutmayın. Yeni bir parkur kaydetmeniz; hem kendi kaşif haritanız için bir hazine hem de sizin gibi bu yolu yürümek isteyenler için son güncel bilgi demektir.
  • Diğer bir önerimiz, Karia Yolu haritası edinmeniz olacak. Nedendir bilmem, ben gittiğim her bölgede mutlaka bir harita edinirim. Harita, hem yolculuğum sırasında yanımda olacak bir kılavuz, hem de yolculuk sonrasında açıp açıp bakabileceğim harika bir not defteri niteliği taşır. Karia Yolu ile ilgili güzel bir çalışmayı paylaşmak isterim. İçerisinde harita, tarih, efsane ne ararsanız var. Bu web sayfası üzerinden de Karia Yolu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Diğer bir tavsiyemiz de yine bir kitap üzerinden olacak. Bildiğiniz gibi Ege Bölgesi sahip olduğu eşsiz tarihi ile pek çok mitolojik karaktere de ev sahipliği yapar. Eğer gezimi biraz fantastik hale getireyim çabasındaysanız, Karia Efsaneleri kitabına bir göz gezdirin derim. Karia yolu boyunca Karia Medeniyetinde; aşkların, savaşların, tanrıların ve tanrıçaların efsanevi hikayelerini yürüyüşünüz boyunca okuyabilirsiniz.

2 Comments

  1. […] Idyma Yolu’nu oluşturmaktadır. 10 farklı parkurdan oluşan Idyma Yolu toplam 150 km’dir ve Karia Yolu ile bazı noktalarda kesişir. Parkur boyunca Ula ve Gerit Kanyonları ve Damla Deresini içeren […]

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir