parallax background

Türkiye Kültür Rotaları; Küre Dağları Yürüyüş Yolları

anabasis-yolu-kultur-rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; Anabasis Yolu
Nisan 27, 2018
istiklal yolu, kultur rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; İstiklal Yolu Yürüyüş Rotası
Mayıs 17, 2018

Küre Dağları; biyo çeşitliliği, kanyonları, mağaraları, yürüyüş rotaları ve geri kalan her noktasıyla, dünyadaki cennet köşelerden biri. Karadeniz’de Bartın ve Kastamonu sınırlarında yer alan Küre Dağları derinliklerindeki, uzun mu uzun yürüyüş rotalarını duymuş muydunuz?

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Fotoğraf © kdmp.gov.tr

Çok uzak değil, hemen yanı başımızda Karadeniz’de bulunan Küre Dağları Milli Parkı’nı gördüyseniz, neyden bahsettiğimizi zate biliyorsunuzdur. Küre Dağları’nın bu şaşkınlık yaratacak doğası, hiç görmeyen ve bilmeyenler için biraz betimleme istiyor bizce. Kaldı ki, bölgenin önemli olduğu Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wildlife Found) tarafından da kanıtlanmış, tüm dünyaya duyurulmuş. Küre Dağları Milli Parkı, yeryüzünün acil olarak korunması gereken 100., Türkiye’nin ise 9. sıcak noktası olarak ilan edilmiş. Peki neden? Küre Dağları 37 bin hektarlık alan içerisinde endemik bitkileri, yaban hayatı, jeomorfolojik oluşumları, kendine özgün mikro kliması, vadi ve kanyonları, akarsuları, şelaleleri ve otantik değerleri ile ender görülen, bakir bir bölge.  Tüm bunların yanında bölgenin diğer bir özelliği ise sahip olduğu biyolojik çeşitliliği ile açık hava müzesi görevi görüyor. Küre Dağları ev sahiplerine baktığımızda; 637 bitki türünden, 132 memeliden ve 129 kuş türünden yabanıl hayatının ne oranda zengin olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ayrıca bu bitki türlerinin 33’ü ve memelilerden 40’ının endemik olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir. Evet, burası cennet olabilir!

Karadeniz’de Bartın ve Kastamonu illeri sınırlarında yer alan Küre Dağları Milli Parkı, pek çok kurumun da odak noktası halinde.  WWF, Orman Su İşleri Bakanlığı ve UNDP gibi kurumların katkısıyla çeşitli çalışmaların gerçekleştirildiği milli park, Avrupa’nın seçkin korunan alanlar ağı olan “PANParks” üyesi.

Bölgenin ekoturizme açılması, çeşitli çalışmalar sonucunda gerçekleşmiş. Konuyla ilgili WWF’nin ve Orman Su İşleri Bakanlığının oldukça emeği bulunuyor. Bölgenin bakirliğinin bozulmaması, ekoturizmin gerçekten ekoturizm olarak algılanıp, sürdürülebilir olması için bölge halkına çeşitli eğitimler verilmiş. Bunun yanında, ziyaretçiler için oldukça kapsamlı bir kurallar kitapçığı da geliştirilmiş. Deneyimlerimizden yola çıkarsak, ziyaretçi kuralları kitapçığının; bütün milli parklar, kültür rotaları ve korunması gereken kültürel veya doğal değer taşıyan bölgeler için yapılması gereken ilk önemli çalışmalardan biri olduğunu düşünmeden edemiyoruz.

Küre Dağları Yolları Parkur Bilgileri

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Küre Dağları’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

2010 yılında, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü önderliğinde tamamlanan yürüyüş rotası temelde 482 km’yi kapsıyor. 482 km’lik parkur içerisinde 336 farklı rota bulunuyor. Toplam yol, alternatif rotalarla birlikte 762 km’ye ulaşıyor. Bisiklet tercih edenler için ise ayrıca, 828 km’lik dağ bisikleti parkuru planlanmış.

Rakamlar gözünüzü korkutabilir fakat sakin olun. Tüm detayları düşünülen çalışmada parkurlar, zorluk derecelerine göre ayrılmış ve düzenlenmiş. Zamanınıza ve enerjinize göre planlayabileceğiniz kısa, günübirlik veya uzun rotalardan bir harita oluşturabilirsiniz. Parkurlarla ilgili enteresan bir bilgi ise şu şekilde. Küre Dağları, Yeni Ormanları ve İstiklal Yolu ile oldukça yakın bir bölgede bulunuyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, Yenice Ormanları çıkışlı olmak üzere Küre Dağları rotasını baştan sona geçerek, İstiklal Yolu ile yürüyüşünüzü sonlandırabilirsiniz. Bu parkur toplamda 500 km uzunluğunda. Bu da yaklaşık 1 ay kadar sürebilecek, kesintisiz doğa yürüyüşü kategorisine giriyor. Kulağa heyecan verici gelmiyor değil!

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Fotoğraf © kdmp.gov.tr

Küre Dağları Milli Parkı, yapılan çalışmalar sonucunda 14 adet tur güzergahı ile karşımıza çıkıyor. Bu 14 adet tur güzergahı arasında seçim yapmak ise size kalmış. Pek çok köyde küçük pansiyonlar bulabileceğiniz gibi, kamp yaparak ilerlemeniz de mümkün.  Aşağıda, Küre Dağları Milli Parkı’na ait tur güzergahlarını derledik. Bu güzergahlara alternatif olarak Ersin Demirel’in 7 günlük yürüyüş önerisini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca, bölgede ulaşabileceğiniz yerel rehberlere ait bilgilere de buradan ulaşmanız mümkün.

1. Karadere Vadisi

Çöpbey’de başlayan milli park sınırları içinde Karadere Vadisi boyunca devam edip Bacakkoptu mevkinde 2. tur güzergahı ile birleşen, daha sonra Karapınar Çayırında son bulan tur güzergahıdır. Güzergahı yaklaşık 11,2 km uzunluğundadır.

2. Başköy-Karapınar Çayırı

Başköy’den başlayıp, Bacakkoptu Mevkinden devam ederek Karapınar Çayırında sona eren tur güzergahıdır. Bu güzergah Bacakkoptu Mevkinde 1. parkurla birleşerek aynı noktadan devam etmektedir. Zoni ve Karabatan Subatanı, Bacaksızın Mağarası gibi jeomorfolojik oluşumların görülebileceği bu güzergah yaklaşık 9,7 km uzunluğundadır.

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Fotoğraf © kdmp.gov.tr

3. Turanlar Köyü-Zoni Yaylası-Karapınar Çayırı-Söğütlü Köyü

Turanlar Köyü’nden başlayıp, Zoni Yaylası ve Karapınar Çayırını takip ederek Söğütlü Köyü’nde son bulan tur güzergahıdır.  Karapınar Çayırı kesişim noktası olup, bu noktadan 1 ve 2 no’lu tur güzergahlarına da devam edebilir. Turanlar Köyü’nden Karapınar Çayırına kadar motorlu taşıtların girişine izin verilirken, devamında sadece yaya girişine izin verilen güzergah yaklaşık 8,2 km uzunluğundadır.

4. Fırınlı Köyü-Sipahiler Köyü

Fırınlı Köyü’nden başlayan ve yer yer milli park sınırları içinden devam eden güzergah Sipahiler Köyü’nde sona ermektedir. Sipahiler Mağarası bu güzergahta yer almaktadır ve yaklaşık 8,3 km’dir.

5. Ören Köyü-Pınarsu

Ören Köyü’nün başlangıç noktası olduğu güzergah, Milli Park sınırı dahilindeki Pınarsuyu’nda sona ermektedir. Bu güzergahın sonu olan Pınarsuyu’ndan 5 numaralı yürüyüş yolu devam etmektedir ve güzergah yaklaşık 5,5 km uzunluğundadır.

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Fotoğraf © kdmp.gov.tr

6. Yaylaköy / Başköy-Armutlu Çayırı

Yaylaköy ve Başköy’den başlayıp, Kez Boğazından devam edip günübirlik kullanım alanı öngörülen Armutluçayırı’nda sona eren güzergahtan yaya olarak, öngörülen diğer yürüyüş yollarına devam edilebilir. Yaklaşık 8,5 km uzunluğundadır.

7. Yanardağ Mahallesi-Horma Kanyonu-Ilıca Şelalesi

Yanardağ Mahallesi’nden başlayarak, Milli Park sınırları içine giren ve Horma Kanyonu üst sınırını takip ederek Ilıca Şelalesinde son bulan güzergah yaklaşık 3,1 km uzunluğundadır. Yalnızca yaya girişine izin verilmektedir.

8. Kerteköy-Kokurdan Yaylası-Valla Kanyonu

Kayalı Mahallesi’nden başlayıp Kokurdan Yayla üzerinden devam ederek Valla Kanyonunda sona eren güzergahtır. Tur güzergahının başlangıç noktasından Kokurdan Yaylaya kadar motorlu taşıtların girişine izin verilirken, devamında sadece yaya ve bisiklet girişine izin verilmektedir. Bu güzergah yaklaşık 7,2  km uzunluğundadır.

9. Valla Mahallesi-Valla Kanyonu

Valla Mahallesi’ndenbaşlayarak, Valla Kanyonu’nun güney girişi ile Valla Kanyonunu oluşturan Devrekani Çayı ve Kanlı Çayın görülebileceği bir nokta ile sonlanan tur güzergahıdır. Yalnızca yaya girişine izin verilen güzergah, yaklaşık 1,1 km uzunluğundadır.

10. Yumaklı Mahallesi-Valla Kanyonu

Yumaklı Mahallesi’nden başlayarak, Valla Kanyonu’nun izlenebileceği bir noktada sonlanan tur güzergahıdır.  Yalnızca yaya girişine izin verilen güzergah yaklaşık 2,1 km uzunluğundadır.

kure, daglari, yuruyus, rotalari

Fotoğraf © kdmp.gov.tr

11. Kerteköy-Dağlı Köyü

Kayalı Mahallesinden başlayarak yer yer Milli Park sınırları içinde devam eden güzergah Dağlı Köyü’nde sona ermektedir. Yoğun orman dokusunun içinden ilerleyen güzergah Kokurdan Yayla yakınlarına kadar 8 numaralı tur güzergahı ile beraber devam ederken, daha sonra orman içinden alanın kuzey doğusuna geçer  ve yaklaşık 10,4 km uzunluğundadır.

12. Dağlı Mahallesi-Kok Çukuru-Çalköy Mahallesi

Dağlı mahallesinden başlayıp, Kok çukuru mevkinden devam ederek Çalköy Mahallesi’nde son bulan güzergah, başlangıcı olan Dağlı Mahallesinden Kok çukuruna kadar orman yolu devam etmektedir. Sadece yaya girişine izin verilen güzergah yaklaşık 4,8 km uzunluğundadır.

13. Şenpazar-Cide Karayolu- Çamdibi Mahallesi -1

Cide – Şenpazar yolu üzerinden ayrılarak devam eden ve Çamdibi Mahallesi’nde son bulan tur güzergahıdır. Güzergah boyunca farklı noktalardan Loç Vadisi ve Valla Kanyonu’nun üst girişi izlenebilir. Çamdibi Mahallesi civarında Kılıçlı Mağarası da buradan görülmektedir. Yaklaşık 5 km uzunluğundaki parkura yalnızca yaya girişine izin verilmektedir.

14. Şenpazar-Cide Karayolu-Çamdibi Mahallesi -2

Cide – Şenpazar yolu üzerinden ayrılarak devam eden, bir noktada 13 numaralı tur güzergahı ile birleşen ve Çamdibi Mahallesi’nde son bulan tur güzergahıdır. Güzergah boyunca farklı noktalardan Loç Vadisi ve Valla Kanyonu’nun üst girişi izlenebilir. Çamdibi Mahallesi civarında Kılıçlı Mağarası da görülebilir. Yaklaşık 2,2 km uzunluğundaki parkura yalnızca yaya girişine izin verilmektedir.

7 Günlük Yürüyüş Önerisi

Atlas Dergisi yazarlarından olan, ülkenin önde gelen gezginlerinden Ersin Demirel’e ait 7 günlük yürüyüş önerisi aşağıdaki gibidir:

  1. Gün :Azdavay Başdeğirmen Şelalesi-Yanık Ali Konağı (17 km) – Yanık Ali Konağı’nda konaklama
  2. Gün :Yanık Ali Konağı-Medil Mağarası-Çatak Kanyonu-Nalbantoğlu (10 km) – Nalbantoğlu’nda köy evinde konaklama veya kamp
  3. Gün :Nalbantoğlu-Ilıca Şelalesi (12 km) – Ilıca Köyü tesislerinde konaklama veya kamp
  4. Gün :Ilıca Şelalesi-Valla Mahallesi (11 km) – Valla’da köy evinde konaklama
  5. Gün :Valla Kanyonu-Sümenler  (10 km) – Milli Park Top Meydanı alanında kamp
  6. Gün :Sümenler-Ilgarini Mağarası-Sorkun Yaylası (10 km) – Sorkun Yaylası’nda kamp
  7. Gün :Sorkun Yaylası-Menük (Cide) (7 km) – Cide’ye transfer ve dönüş
📲 Ücretsiz İndir