parallax background

Türkiye Kültür Rotaları: Likya Yolu

outdoor bot
Kar Botu Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler
Ocak 14, 2018
fethiye yürüyüş rotaları
Türkiye Kültür Rotaları: Likya Yolu Alternatifi Fethiye Arka Yolu
Şubat 22, 2018

Akdeniz Bölgesi’ndeki Teke Yarımadası’nda yer alan Likya Yolu, Fethiye Ölüdeniz’den başlar, Antalya Hava Limanı’na kadar uzanır. Likya Yolu, 1999 yılında amatör tarihçi Kate Clow tarafından araştırılmış ve işaretlenmiş. Bugün ise Türkiye’nin ilk uzun mesafeli kültür rotasıdır.

Tarihsel açıdan baktığımızda Likya ismi, Teke Yarımadası’nda yaşamış olan Likyalılardan geliyor. Pers yönetimi ile başlayan Likyalıların tarihi Büyük İskender’in gelişiyle, Yunan kültürüyle bütünleşmiş. Roma İmparatorluğu hakimiyetiyle birlikte Likyalılar, en üretken dönemlerini yaşamışlar. Bundan ötürü, kültür rotası boyunca tanık olacağınız pek çok tarihi doku, Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşır. Yarımada boyunca Likya mezarları ve harabeleri görmekle birlikte kültür rotası; parkur boyunca 25 ücra tarihi sit alanına da ev sahipliği yapıyor. Roma İmparatorluğunun sona ermesiyle Likyalılar Bizans ile tanışır ve tarihleri bu dönemde sona erer. Ta ki onların kültürlerine ve izlerine dokunan ve her geçen gün artan yürüyüş tutkunları, bu parkurları tekrar tekrar yürüyene kadar. Doğa yürüyüşçüleri ile birlikte Likyalıların; savaşçı ruhları, demokratik yönetimleri ve sanat anlayışları Likya Yolu ile yaşamaya devam ediyor.

Likya Yolu 540 km’lik mesafesi ile dünyanın önde gelen kültür rotalarından bir tanesi. Likya Yolu’nun bu kadar önemli bir kültür rotası olmasının ilk nedeni; tabi ki sahip olduğu kültürel değerler. Roma dönemine ait yol ve patikalarından oluşan parkurda; onlarca Antik Kent ve sayısız harabe, mezar görmek mümkün. Bunların yanında yol boyunca saklı kalmış koylar, dağ ve ova köyleri, çam ve fıstık ağaçları, Akdeniz’in eşsiz manzarası, akarsular ve bunun gibi nicelerini sayabileceğimiz doğa harikasının yürüyüşünüzde size sürekli eşlik etmesi, bu kültür rotasını önemli kılan diğer bir özellik.

Likya yolu, kültür rotası

Likya Yolu Parkurları

Likya Yolu Kültür ve Turizim Bakanlığı’nın da desteklediği harita çalışması ile 31 farklı parkurdan oluşuyor. Bunun dışında Likya Yolu parkur ve tarihi bilgilerine daha detaylı ulaşmak için Kate Clow!a ait bu kitabı ve Metin Tüzün’e ait  bu kitabı önerebiliriz. Likya Yolu ile ilgili başka bir kitap da Altuğ Şenel’e ait. Aynı zamanda kültür rotasının kendi internet sitesinden de diğer bilgilere ulaşabilirsiniz. Sadece kitap yetmez görmek istiyoruz da derseniz, Karis Deniz Kara’nın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği güzel bir çalışmanın küçük bir özetini paylaşıyoruz.

Likya Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

 1. Ovacık – Kirme (Kayaköy)

Likya Yolu, Kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Likya Yolu resmi olarak Ovacık kasabasının güneyinden başlasa da, Likya ülkesinin batı sınırı bugünkü Kayaköy, yani eski ismi ile Karmylassos olarak biliniyor. Dolayısıyla parkur burada Likya Yolu işaretleri ile başlayarak Ölüdeniz boyunca, sağ tarafındaki Babadağ yamaçlarından yavaş yavaş yükselerek Babadağ zirvesine kadar devam ediyor.

 1. Faralya – Kabak – Alınca

Likya Yolu, Kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Kirme yerleşim yerinden aşağıya doğru inişe geçen parkurun 2. kısmı, Faralya’da Kelebekler Vadisis’nin üzerinde seyreder. Kelebekler Vadisi’ne inişin olduğu küçük patika, oldukça tehlikeli ve sarp kayalıkların üzerinde bulunan ip yardımı ile geçilir. Burada kamp imkanı olsa da geçiş yolu biraz zorlu olduğu için, farklı kamp alanları da aranabilir. Faralya Köyü kamp için uygun olmakla birlikte, yürüyüş için bir merkez. Faralya Köyü devamında yol, Kabak Vadisi’ne uzanır ve Alınca yerleşim yeri ile 2. parkur tamamlanır.

 1. Gey – Bel; Boğaziçi – Sidyma

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Alınca yerleşim yerinden sonra devam eden yol, Cennet Koyu için ayrılan patikadan bağımsız olarak devam eder. Likya Yolu üzerinden devam edildiği taktirde Korsan Koyu ve Kalabantia arkeolojik yerleşim yeri için ayrılan patika ile karşılaşmanız mümkün. Yol 2 ayrı parkurla; Gey – Bel istikameti ve Boğaziçi – Sidyma istikameti olarak ikiye ayrılır. Gey Köyü üzerinden devam eden yol, biraz tırmanışlı olsa da asfalt yol üzerinde, deniz manzarası eşliğinde devam eder ve Bel yerleşim yerinde sona erer. Boğaziçi yerleşim yeri yönünde giden patika ise asfalt yola paralel olarak, toprak yoldan ilerler. Boğaziçi Köyü’ne oldukça yakın olan Sidyma Antik Kenti, çevredeki en büyük antik yerleşim yeridir ve görülmeye değerdir. Yol Boğaziçi ve Bel Köyü güzergahında birleşir.

 1. Belceğiz – Gavurdağılı – Karadere

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Bel Köyü üzerinden güneydoğu yönünde uzanan patika ile Gavurdağılı Köyüne ulaşılır. Gavurdağılı’ya Bel Köyü üzerinden tam güney yönünden ulaşmak da mümkündür. Bu yol Karadere yatağı üzerinden sürer ve kıyıya daha yakın ilerlerken diğeri yüksek tepelerden devam eder ve parkur Kumluova’da sona erer.

 1. Kumluova-Letoon-Kınık-Ksantos-Çavdır

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Kumluova’da devam eden yol Lettoon Harabeleri Eşen Irmağına kadar uzanır. Parkurun devamındaki Kınık yerleşim yeri, parkurun başından beri banka ve ATM gibi ihtiyaçların karşılanabileceği ilk merkezdir. Yol patika ve asfalt yollardan geçerek Letoon ve Ksantos Antik Kentleri ile devam ederek, Çavdar yerleşim yerinde son bulur.

 1. Çayköy-Üzümlü-İslamlar

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Çavdır yerleşim yerinin güneyinden devam eden toprak yol vadideki Roma köprüsü ile devam eder.

 1. Akbel – Delikkemer – Patara

Likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Kınık-Patara Ovası boyunca devam eden yol 2’ye ayrılarak bir kısmı Kalkan tarafına diğeri ise Patara’ya uzanır. Türkiye’nin 1. dünyanın 3. en uzun plajı olan Patara Plajı, Likya ülkesinin de ana plajı olarak geçiyor. Tepecik Akrapolü de burada, haliç boyunca uzanan kentte bulunur. Liman hamamı, deniz feneri, mezar taşları, antik tiyatro gibi pek çok antik kalıntının bulunduğu bölge, tarihi açıdan oldukça değere sahip. Denize eğimli bir şekilde antik teraslarla kurulan tarım alanı olarak bilinen kalıntılar da Fırnaz (Phoinikos) Koyu’nda bulunur.

 1. Kalkan-Bezirgan-Sarıbelen

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Kalkan’dan başlayan parkur Bezirgan’a doğru tırmanış şeklinde ilerler. Buradan aynı şekilde toprak yol ve asfalt yoldan devam eden yol, Sarıbelen Köy merkezine yönelir. Bezirgan’da bulunan kalıntılar Tuminehi /Tymnessos olarak bilinir. Yol Gökçeören’e kadar devam eder.

9. Gökçeören – Gökdere

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Gökçeören yerleşim yerinden devam eden yol, patika ve asfalt yollardan oluşur. Bu bölgede Gökçeören ve Kandyba antik yerleşim yerleri bulunur. Kandyba antik yerleşim yerine, Elmalı-Kaç karayolu üzerinde bulunan, Kasaba Köyü çıkışı üzerindeki dağ patikasından ulaşılır. Burada tahıl ambarları ve kaya mezarları yoğun olarak görülür.

 1. Çukurbağ – Pınarbaşı

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Hafif bir tırmanış ile beliren Phellos Antik Kenti aşağısında Çukurbağ Köyü ile devam eder. İnişi bol olan yol boyuca, Pınarbaşı’nda bulunan harabeler görülebilir.

 1. Kaş – Limanağzı

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Çukurbağ’dan güneye doğru ilerleyen parkur Kaş ilçesinie doğru inişe geçer. Parkurun bu kısmı çoğunlukla deniz seviyesinde, hatta denizle paralel seyreder. Burası pek çok ihtiyacın karşılanabileceği bir ilçe merkezi olduğundan, yürüyüşçüler için oldukça önemlidir. Ayrıca Kaş ilçe merkezi Antiphellos Antik Kenti üzerinde yer almaktadır. İlçe merkezinde çeşitli alanlarda antik kalıntılar görülebilir. Limanağzı mevkine yakın bulunan Sebada Antik Kenti; lahitler, kaya mezarları ve sarnıçlar yönünden oldukça zengindir.

 1. Limanağzı – Boğazcık

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Limanağzı’ndan devam eden yol tırmanışa çıkarak sırasıyla, Fakdere ve Üzümlü İskelesi mevkilerine devam eder. Burada bulunan Üzümlü Koyu’ndan görülebilen harabelere doğru tırmanışa geçilerek, Boğazcık Köyüne doğru yol devam eder. Bayındır Köyü kuzeyinde yer alan Asar Tepe ve bu tepe yamaçlarında kurulan Isında (Belenli) Antik Kenti, Likya Yolu parkuru dışında seyreder.

 1. Boğazcık – Üçağız

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Boğazcık Köyü’nün girişinden sağa doğru devam eden Likya Yolu, Apollonia antik yerleşim yerine doğru uzanır. Apollonia Antik Kenti adını Likya’nın baş tanrısı Apollon’dan alır. Antik kentte; surlar, tiyatro, hamam, mezarlar ve anıtsal Hearon’u görmek mümkündür. Yol boyunca devam edildiğinde Üçağız mevkine varılır ve buradan günlük düzenlenen tekne turları ile Kekova Adası’na geçilerek, bölgedeki diğer arkeolojik yerleşimler görülebilir. Üçağız merkezinde ise Teimusa antik yerleşim yeri bulunur. Bölgede Likya Yolu güzergahı dışında Tyinda, Tüse, Oninda, Zagaba , Kyenleai, Korba, Tyberissos, Dolichiste, Karaada arkeolojik yerleşimleri görülebilir.

 1. Simena – Kapaklı – Andriake

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Üçağız Köyü içerisinden devam eden toprak yolla birlikte yol, Kapaklı Köyü aşağısına oradan da Çakıllı Plajına kadar uzanır. Plajın sağından devam eden yolda, Andriake Antik Kenti yer alır. Kentte Agora, hamam, kilise, sinegog ve çeşitli yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Demre karayoluna çıkan parkur, St. Nicholas Noel Baba Kilisesi ile Myra Antik Kenti’ne uzanır. Bölge Likya Medeniyetlerinin merkezine yakın olduğu için, antik kent ve kalıntılar bakımından oldukça yoğundur. Dolayısıyla çevredeki antik kalıntıları görmek için Likya Yolu’ndan sık sık çıkmanız gerekebilir. Özellikle; Üçağızdan sonraki tersanenin bulunduğu koydan güneydeki tepeye doğru giden patika ile Simenayı, tersanenin olduğu düzlükten birkaç km sonra varılacak sahile yakın Erenyeri , Kişneliada, Aşırlıada , aynı yerden sola doğru sapılarak İnişdibi yerleşimini ve ardından Hoyran, Divle, İkizkilise, Likya yolunun hemen üzerinde Istlada arkeolojik yerleşimleri görülebilir.

 1. Gürses – Demre – Belören

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Andriake antik yerleşim yerinden Sura Antik Kentine geçen yol, patika aracılığı ile devam ederek karayoluna çıkar. Burası, Gürses yerleşim yerine pararlel olarak uzanır. Yol boyunca antik kalıntılarla birlikte Myra Antik Kenti’ne ulaşılır. Sura Antik Kenti üzerindeki yolu izlemeyenler, St. Nicholas Noel Baba Kilisesi üzerinden geçerek, Myra Antik Kentine ulaşabilirler. Myra Antik Kenti, Likya Medeniyetlerinin sahip olduğu en önemli kentlerden biridir. Kent, Demre Nehrinin taşıdığı alüvyonlar üzerine kurulmuştur. Kentte tiyatro, gösterişli kaya mezarları, surlar ve pek çok yapıya ait kalıntılar mevcuttur.

 1. Zeytin – Alakilise

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Balören yerleşim yerinden devam eden parkur, toprak yol aracılığı ile Zeytin Köyü’ne uzanır.

 1. Kınık – Yukarı Beymelek – Bonda Tepesi

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Myra Antik Kenti sonrasında alternatif bir parkur olarak bilinen güzergah, 16. Parkurun aksine güney yönünde ilerleyerek Yukarı Beymelek yerleşimine uzanır. Köy içerisinden karayoluna uzanan ve güneye uzanan parkurlar devam eder. Güneye uzanan parkurla, Bonda Tepesi boyunca antik bir yol ve pek çok kalıntı görmek mümkündür. Partaessos (Yılanbaşı) ve Ision bu bölgede bulunan antik yerleşimlerdir.

 1. Bonda Tepesi – Finike – Sahilkent

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Bonda Tepesinde birleşen patika yollar aşağı doğru Finike ilçe merkezine doğru yönelir. Likya Yolu burada yaklaşık 20 km boyunca denize paralel olarak ilerler. Finike’ye araçla 1 saat uzaklıkta olan Arikanda Antik Kenti’ne gidilebilir. Karakuyu, Yalakbaşı, Dinektepe, Phoinikos, Limyra antik yerleşim alanları, bu bölgede görülebilecek antik yerleşim alanlarıdır.

 1. Sahilkent – Hasyurt – Kumluca

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Sahilkent’ten denize paralel devam eden patika, Kumluca yerleşim yerine doğru yönelerek Corydalla ve Rhodiapolis Antik Kentlerine ulaşılır.

 1. Mavikent – Karaöz

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Kumluca yerleşim yerinden çıkıp Likya Yolu’nda devam eden patika, Mavikent’in güneyinde yer alan Gagai Antik Kenti’ne çıkar.

 1. Karaöz – Adrasan

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Denize paralel olarak devam eden yol, Karaöz yerleşim yerine uzanır. Karaöz’ün güney tarafında bulunan Galidonya Feneri üzerinden orman patikası takip edilerek, Adrasan yerleşim yerine ulaşılır.

 1. Korsan Koyu – Gelidonya Feneri

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Karagöz Koyu’ndan 3 km uzaklıkta bulunan Korsan Koyu, Melanippe Antik Kenti üzerinde bulunur.

 1. Adrasan – Olympos

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Adrasan’dan devam eden patika yol, Musa Dağı’nı tırmanarak Olympos yerleşim yerine doğru inişe geçer. Patika dere boyunca ilerleyerek Korykos Antik Kenti’ne ulaşır. Olympos Antik Kenti ise dere yatağının sonunda, Çıralı yerleşim yerinin bitişiğinde yer alır. Bölgede, Ceneviz Koyu ve Sazak Koyu önemli yerlerdendir.

 1. Olympos – Çıralı

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Olympos’tan çıkan patika yol, Çıralı sahili boyunca devam eder ve sahilin sonunda 2 farklı güzergahta devam eder. Doğu yönünde seyreden yol Phaselis Antik Kenti üzerinden devam ederken deniz seviyesine yakındır. Batıdan devam eden yol ise Ulupınar ve Beycik üzerinden Tahtalı Dağı yönünde yüksek rakımda ilerler. Çıralı’da bulunan Khimaira yani Yanartaş bölgesi, dağın üzerinde bulunan metan gazından ismini alır. Efsaneye göre; yeraltı yaratıklarından Typhan ve Ekhidna’nın birleşmesinden doğan Khimaira’nın, Bellerophontes’in uçan atı Pegasos’a binerek öldürülmesi sırasında son nefesini verirken bile ağzından alevler çıkması, “Yanartaş” efsanesi ya da “Likya’nın sönmeyen ateşi” olarak günümüze kadar gelmiştir.

 1. Ulupınar – Beycik

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Çıralı’dan batı yönünde ilerleyen orman içi patika yol güzergahıdır.

 1. Tekirova – Phaselis

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Çıralı’nın doğu yönünde ilerleyen yolu Phaselis Antik Kenti’ne ulaşır.

 1. Tahtalı Dağı – Yayla Kuzdere

Likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Yukarı Beycik Köyü üzerinden yükselerek devam eden yol, Tahtalı Dağı üzerinden Yayla Köyüne ulaşır.

 1. Phaselis – Çamyuva – Kuzdere

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Phaselis’ten devam eden yol, ana güzergahta buluşmak için Kuzdere yönüne ilerler.

 1. Tekedağı – Güneşli

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Yayla Kuzdere yerleşim yerinden devam eden parkur, ana yoldan ayrılarak Gedelma yerleşim yerine ulaşır. Lykai antik yerleşim yeri ise Gedelma’nın 2km batısında yer alır. Phaselis’te çıkan Likya Yolu Kuzdere yönünde, Genelma yolu ile birleşir.

 1. Ovacık – Göynük Kanyonu

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Gedelma’dan devam eden Likya Yolu, çeşitli küçük yerleşim yerlerini geçerek genel adı Göynük Kanyonu olarak bilinen alana ulaşır. Göynük Deresi’ne doğru inen yol, bir müddet dere içerisinden devam etse de ilerleyen süreçte tehlikeli bir hal alabilmektedir. Özellikle ekipmanı bulunmayan yürüyüşçüler için oldukça sakıncalıdır. Dere yatağına inmeden yamaçlara paralel olarak Göynük Kanyonu Milli Parkı’na ulaşılabilir. Mnara yani Marmara (Kavaklıdağ) bu bölgede bulunur.

 1. Sarıçınar – Hisarçandır

likya yolu, kültür rotası

Görsel © likyayolu.gov.tr

Göynük Kanyonu Milli Parkı kuzeyinde vadinin sonlarına doğru Sarıçınar Dağı’na uzanan yol, devamında Hisarçandır yerleşim yerine ve buradan Likya Yolu’nun resmi başlangıç noktasına kadar devam eder. Likya yolu, Likya ülkesinin bilinen doğu taraftaki son şehri olan , Antalya ili Konyaaltı İlçesi Geyikbayırı – Çağlarca köyü civarında bulunan Trabenna arkeolojik yerleşimine kadar devam etmektedir.

Sonuç olarak Likya Yolu; yol boyunca içerisinde antik kentlerden turun da, akarsuları, ormanları, denizi ve büyüklü küçüklü dağ köylerini barındıran, tüm rota boyunca farklı şeyler keşfetmeye olanak tanıyan, uzun mu uzun, yürüdükçe yaşayacak olan bir bir kültür rotası.

 

 

4 Comments

 1. […] ilk uzun yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’nun, yaklaşık 79 km’si Fethiye’de bulunuyor. Likya Yolu güzergahı üzerinde olan; Ovacık-Kirme-Faralya-Kabak […]

 2. […] kadar uzanır. Yol tüm işaretleri tamamlanmış 2. uzun kültür rotasıdır. Aziz Paul Yolu, Likya Yolu‘na oranla daha ıssız ve orman içlerinden ilerleyen bir yapıya sahip. Dolayısıyla […]

 3. […] Köyü, çevre köyler gibi, Likya Yolu‘nu yürüyenlerin uğrak yerlerinden biri. Yüksekçe bir tepe üzerinde kalan köyün üst […]

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir