parallax background

Türkiye Kültür Rotaları; Sarıkamış Kültür Rotası

doga, altin oran
Doğadan İzler, Desenler ve Mükemmelliğin Simgesi; Altın Oran
Ekim 31, 2018
yuruyus, doga yuruyusu, meditasyon
Yürüyüş Yapmanın Arkasına Gizlenmiş İçsel Yolculuk
Kasım 25, 2018

Yaklaşık 2 milyon yıl öncesinden bu güne ev sahipliği yapmış medeniyetleri Sarıkamış Kültür Rotasıyla günümüze taşıyan Kars; tarih, kültür ve doğal güzellikler cenneti! 

Kars, kültürel açıdan oldukça birikimli olmasının yanında, doğal güzellikleri ile de ülkemizde önemli bir bölgede yer alıyor. Kars’ı her birimiz farklı özellikleri ile tanıyor olabiliriz. Son zamanlarda pek popüler olan Doğu Eksperi, Kars’ı bize hatırlatan şeylerden biri. Bir diğeri ise tabi ki bölgede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi. Fakat Kars, bu popüler olan mekanlardan daha fazlası. Özellikle sahip olduğu tarihi ve kültürel değerle bambaşka bir yere sahip. Bunun yanında görülmesi gereken doğal güzellikleri de cabası.

sarikamis-kultur-rotasi-kars

Kars, eski ticaret yolları üzerinde bulunduğu için, tarihi açılan önemli bir yere sahip. Ülkemizin Kafkaslar’a ve Orta Doğu’ya açılan kapısı olan Kars, aynı zamanda ülkedeki en büyük ovaya da sahip. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bölge, medeniyetlerin izlerini de üzerinde taşıyor. Kış turizminin en önemli noktalarından biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi, yılın 5 ayı karlarla kaplı. Üstelik üzerindeki kar, ülkemizde hatta dünyada pek nadir bulunan bir kar tipi olan, Kristal Kar. Kristal karın özelliği, oldukça ince yapısı nedeniyle, kayak ve snowboard için en elverişli kar cinsi olmasıdır. Alp’lerde de aynı cins karın bulunduğunu da belirtelim. Doğu Ekspresi, Sarıkamış Kayak Merkezi, Çıldır Gölü ve Ani harabeleri ile tanınan Kars, bir de kültür rotasına ev sahipliği yapıyor; Sarıkamış Kültür Rotası. Ülkemizdeki en iyi kayak merkezlerinden birine sahip olan Sarıkamış ilçesi, doğal güzellikleri ile 23 kültür rotasından birini oluşturuyor. Kars 3 bin metreye varan yüksekliği ile, ülkemizdeki en yüksek bölgelerden biri. Bölgenin en ormanlık olanı ise Sarıkamış ilçesi.Sarıkamış Kültür Rotası Parkur Bilgileri

sarikamis-kultur-rotasi-kars

Sarıkamış Kültür Rotası Parkur Bilgileri

sarikamis-kultur-rotasi-kars

Sarıkamış’ta bulunan Sarıçam ormanları bölgesinde yayılan kültür rotası, 21 farklı yürüyüş parkuru ile toplamda 256 km’den oluşuyor. Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) projesi ile, kültür rotalarına ek olarak oluşturulan bisiklet ve manzaralı araç yolu rotalarından da bahsetmezsek olmaz. 356 km’den oluşan, orman ve köy yollarını kapsayan bisiklet rotası oldukça güzel. Bunun yanında 428 km’lik manzaralı araç yolu da, araçla seyahat etmek isteyenler için tercih edilebilir.

Kars’ta yer alan diğer bir yürüyüş rotası ise Boğatepe yakınlarındaki Susuz Vadisi’nde bulunuyor. Boğatepe’de yer alan ekoturizm merkezi, yürüyüşçülerin ve doğa tutkunlarının uğrak mekanlarından biri. Bildiğiniz gibi Kars, peyniri ve kaşarıyla da ün salmış bir bölge. Ekoturizm merkezinde, bu lezzetli peynirlere dair de bir müze bulunuyor. Bunun yanında çok eskiye dayanan bir gelenek olan şifalı ot toplayıcılığı ve yetiştiriciliğine dair de çeşitli etkinlikler yapılmakta. Bölgede Susuz Vadisi, doğal güzellikleri ile eşsiz manzaralar sunuyor. Vadi içerisinde yaklaşık 56 km’lik bir yürüyüş rotası mevcut. Bölgede var olan Cilavuz Mağaraları, Susuz Şelalesi, Kaz Gölü gibi mekanlarla, yürüyüşünüzü zenginleştirebilirsiniz.

sarikamis-kultur-rotasi-kars

Kars, sahip olduğu alternatifleri ile gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Hazır gitmişken de, Sarıkamış Kültür Rotası keşfedebilirsiniz. Ülkemizde bulunan Kültür Rotaları, doğal ve tarihi güzellikleri kapsamlı bir şekilde takip eden Ersin Demirel’in Sarıkamış’a ait rota ve yürüyüş önerisi de, keşif kısmında size yardımcı olabilir.  

Sarıkamış Yürüyüş Rotaları’nın en güzel parkurları

sarikamis-kultur-rotasi-kars
  • Komdere Vadisi
  • Zirve -Şırşırdere-Oteller
  • Oteller-Katerina’nın Av Köşkü
  • Keklik Kızlar Kalesi-Belencik Köprüsü
  • Hamamlı-Şehitemin Yaylası
  • Kızılçubuk-Sarıkamış
  • Sarıkamış-Oteller-Zirve

7 Günlük Yürüyüş Önerisi

1.Gün : Sarıkamış-Katerina’nın Av Köşkü (8 km)

2.Gün : Sarıkamış-Oteller-Zirve (11 km)

3.Gün : Oteller-Soğuksu-Keklik Kızlar Kalesi (10 km)

4.Gün : Kızlar Kalesi-Keklik Vadisi-Belencik Köprüsü (14 km)

5.Gün : Komdere Vadisi (10 km)

6.Gün : Çamyazı-İnkaya Vadisi-Micingirt Kalesi (9 km)

7.Gün : Hamamlı Şehitliği-Şehitemin Yaylası (10 km)

Bir cevap yazın

📲 Ücretsiz İndir