parallax background

Türkiye Kültür Rotaları: Viyana’dan Türkiye’ye Uzanan Yürüyüş Yolu, Sultanlar Yolu

Türkiye Kültür Rotaları: Hz. İbrahim Yolu Doğa Yürüyüşü
Şubat 28, 2018
doğa yürüyüşü, iki deniz arası, kültür rotası
Türkiye Kültür Rotaları: İki Deniz Arası Doğa Yürüyüşü
Mart 12, 2018

Avusturya Viyana’dan başlayıp İstanbul’da son bulan kültür rotası, hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük bir öneme sahip. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1. ve 2. Viyana kuşatması güzergahını içeren yürüyüş yolu; Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’ı geçerek Türkiye’de son buluyor.

viyana, sultanlar yolu, kültür rotası

Fotoğraf © cultureroutesinturkey.com

Tarih derslerinden hatırladığımız ünlü Mohaç Meydan Muharebesi ya da Viyana Kuşatması, aslında günümüze kadar gelen, uzun mu uzun bir yolculuğun hikayesini oluşturuyor. Kanuni Sultan Süleyman önderliğinde uzun yıllar boyu alınmaya çalışılan Viyana için her seferde kullanılan yollar, günümüzde uluslararası bir özelliğe sahip kültür rotası haline geldi. Sultanlar Yolu yani Sultans Trail, 2009 yılında projelendirildi ve işaretlenmeye başlandı. Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) gönüllüsü olan Sedat Çakır tarafından projelendirilen Sultanlar Yolu, İstanbul’dan başlayıp Edirne’yi boydan boya geçerek, Avrupa’ya uzanıyor.

Sultanlar Yolu Kültür Rotası Bilgileri

Sultanlar Yolu, 8 ülkeyi geçerek, 2100 km’lik uzunluğu ile doğa yürüyüşü tutkunlarının gözde rotalarından biri. Yürüyüş yolu, zaman zaman ana yollardan ayrılarak orman içleri, patikalar ve köyler üzerinden devam ediyor. Bu da yürüyüşçülerin daha güvenilir ve rahat bir yürüyüş süreci geçirmelerini sağlıyor. Kamp dışında konaklama imkanları az olsa da mümkün. Köylerde konaklama sağlanabileceği gibi, çok nüfuslu yerleşim yerlerinde çeşitli misafirhane veya otel bulabilirsiniz.

viyana, sultanlar yolu, kültür rotası

Fotoğraf © cultureroutesinturkey.com

Sultanlar Yolu’nun Türkiye ayağı, 390 km’den oluşuyor ve bu bölümün tamamı uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenmiş şekilde yürüyüşçülerini bekliyor. Sultanlar Yolu’na dair daha geniş bilgi için Sedat Çakır tarafından yazılmış Sultanlar Yolu kitabını edinebilirsiniz. Kitap hem kültür rotası hakkında genel bilgiler veriyor hem de Türkiye – Yunanistan tarihini irdeliyor.

Avusturya – Viyana Rotası

Viyana, Simmering, Schwechat, Rauchenwarth, Trautmannsdorf an der Leitha, Bruck an der Leitha, Sommerein, Breitenbrunn, Purbach am Neusiedler See, Donnerskirchen, Hornstein, Eisenstadt, Oggau am Neusiedler See, Rust, Mörbisch am See, Pamhagen, Neu-siedl am See, Petronell – Carnuntum, Hainburg an der Donau, Wolfsthal. Sopron, St. Martin.

Slovakya Rotası

Devin, Bratislava, Marianka, Modra, Harmónia, Častá, Dobrá Voda, Prašník, Vrbové, Čachtice, Nové Mesto Váhom, Beckov, Trenčín, Topoľčany, Nitra, Nové Zámky, Kolárovo, Kameničná, Komárno, Iža, Radvaň Dunajom – Žitava, Radvaň Dunajom, Moča, Kravany nad Dunajom, Obid, Štúrovo.

Macaristan Rotası

Sefer Yolu: Halászi, Györ, Tata, Tatabánya, Annavölgy, Esztergom, Szentendre, Budakalász, Budapeşte, Százhalombatta, Székesfehérvár, Dunaföldvár, Szekszárd, Bátaszék, Mohaç, Sátorhely, Udvar
Balaton Yolu: Sopron, Köszeg, Sárvár, Sümeg, Keszthely, Szuliman, Csertő, Szigetvár, Pécs, Mohaç.

Hırvatistan Rotası

Topolje, Draz, Podolje, Popovac, Beli Manastir, Karanac, Kneževi Vinogradi, Grabovac, Darda, Osijek, Đakovo, Vinkovci, Vukovar, Šarengrad, Opatovac, Ilok.

Sırbistan Rotası

Fruşka Doğa Parkı, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Zemun, Belgrad, Smederevo, Jagodina, Niş, Nişka Banja, Pirot ve Dimitrovgrad.

Carski Drum Güzergahı: Backi Breg, Bezdan, Backi Monostor, Som-bor, Kupusina, Apatin, Svilojevo, Sonta, Bogojevo, Karavukovo, Deronje, Bač, Serbia, Mladenovo, Karađorđevo, Backa Palanka, Neštin, Susek, Banoštor, Novi Sad, Petrovaradin, Sremski Karlovci, Krušedol Selo, Šatrinci, Dobrodol, Ljukovo, Golubinci, Vojka, Novi Banovci.

Bulgaristan Rotası

Sefer Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Novi Han, Ihtiman, Pazarcık, Stamboliyski, Filibe, Sadovo, Parvomay, Mineralni Bani, Haskovo, Harmanli, Lyubimets, Mustafapaşa.

Dağ Yolu Güzergahı: Kalotina, Dragoman, Sofya, Vitosha, Samokov, Rila, Rila Manastır, Velingrad, Borino, Smoljan, Ardino, Kardzjali, Svilengrad.

Yunanistan Rotası

Sefer Yolu Güzergahı: Ormenio, Diakia, Marasia, Kastanies

Mübadele Yolu Güzergahı: Kyprinos, Komara, Fylakio,Elea, Keramos, Plati, Arzos, Kanadas, Kastanies.

Türkiye Rotası

viyana, sultanlar yolu, kültür rotası

Sultanlar Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Av Yolu Güzergahı: Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, Avarız, Edirne, Hıdırağa, Karayusuf, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih Camii, Süleymaniye Camii, Ortakça, Kavaklı, Yağcılı, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçükyoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Fatih ve Süleymaniye Camii.

Seferyolu Güzergahı: Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hasköy, Hamzabey, Uluçınar, Ahmetbey, Karlı, Hallaçlı, İnceğiz, Çatalca, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Sultan, Fatih Camii ve Süleymaniye Camii.

📲 Ücretsiz İndir