Türkiye Kültür Rotaları: Yenice Ormanları Yolu

Türkiye Kültür Rotaları: Sufi Yolu
Nisan 3, 2018
anabasis-yolu-kultur-rotasi
Türkiye Kültür Rotaları; Anabasis Yolu
Nisan 27, 2018

Sahip olduğu tabiatıyla benzersiz olan Yenice Ormanları, dünya üzerindeki 100 özel ormandan biri. Dünya Doğayı Koruma Vakfı, World Wide Fund for Nature (WWF), tarafından acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri ilan edilen Yenice Ormanları, ülkemizdeki kültür rotalarından birine ev sahipliği yapıyor.

yenice-ormanlari

Türkiye; yer şekilleri, iklimi, doğası ve yaban hayatı ile gerçekten şanslı coğrafyalardan birisi. Daha önceki yazı dizilerimizde değindiğimiz kültür rotalarından da anlaşılabileceği gibi ülkemizde bulunan kültür rotaları sadece doğasıyla değil, sahip oldukları kültürel mirasla birlikte, benzersiz bir konuma yükseliyor. Sadece ülkemiz için değil aynı zamanda tüm dünya için de bir miras niteliğinde olan Yenice Ormanları, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengin. Karabük il sınırlarında yer alan tabiat alanı, zengin bitki ve yaban hayatına sahip özgün coğrafyasıyla, özellikle outdoor aktiviteleri için pek çok olanak sunuyor. Günübirlik veya kamplı yürüyüş güzergâhları, bisiklet, kanyoning, kaya tırmanışı, kuş gözlemi, foto safari, botanik yürüyüşleri, rafting ve yamaç paraşütü gibi etkinliklerle yayla ve karavan turizmi başlıca aktiviteler arasında. Bu yönleri ile doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biri Türkiye’nin en büyük blok ormanları olan Yenice Ormanları, eşsiz manzarası ve kendine özgü mikro klimaya sahip havasıyla sizi bekliyor.

Yaş, çap ve boy itibarıyla kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan, yöre folklorunda, kültür ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan anıt ağaçlar, Yenice Ormanlarının en önemli ev sahiplerini oluşturuyor. Orman içerisinde bulunan onlarca anıt ağaç, görkemleriyle başınızı döndürebilir. Özellikle Arberotum alanında bulunan anıt ağaçların çevresi 2 ile 7 metre, boyları ise 18 ile 30 metreyi buluyor.Bu güne kadar hiç anıt ağaç görmediyseniz, biraz hayal gücünüzü zorlamanız gerekebilir. Masalvari bir görüntü oluşturan anıt ağaçlar ve zengin bitki örtüsü eşliğinde, kendi harikalar diyarınıza yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Yenice Ormanları Yolları, Parkur Bilgileri

yenice ormanları

Yenice Ormanları Yolu’na ait tüm parkurlara Outdoor Türkiye mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

2009 yılında Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen Yenice Ormanları Yolları, 210 km’den oluşuyor. 210 km’lik bölümde tam 21 farklı yürüyüş parkuru var. Bu güzergah, daha sonradan eklenen alternatif güzergahlarla birlikte 396 km’yi buluyor. Ayrıca bölgede 292 km’lik dağ bisikleti parkuru da yer alıyor. Tüm parkurlar uluslararası standartlarda işaretlenmiş ve tabelalandırılmış. GPS koordinatlarının ve tanıtım kitabının da bulunduğu Yenice Ormanları Yolları, Türkiye’deki önemli kültür rotalarından birini oluşturuyor. Tüm yürüyüş parkurları günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere 3 farklı kategoride sınıflandırılmış.

Yenice Ormanları içerisinde oluşturulan yürüyüş güzergahı genellikle orman yollarından oluşturulmuş. Patikaların az kullanılmasının nedeni ise yaban hayatı ve doğal orman atmosferine zarar vermemek için olduğu biliniyor.  Yenice Ormanları yürüyüş parkurlarında patikaların kullanıldığı tek güzergâhlar: Sorgun Yaylası – Keltepe Zirvesi – Karabük Eğriova Göleti parkurları.

yenice ormanları, kültür rotaları

Fotoğraf © karabukyenice.bel.tr

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı kategorilerde oluşturulan yürüyüş parkurlarının en uzun bölümü, kent orman ve arberotum arasını oluşturan, yaklaşık 5 gün süren 77 km’lik parkur. Küçük ve Büyük Şeker Kanyonu arasındaki 63 km’lik parkur da, Yenice Ormanları yolu içerisinde en beğenilen ve dikkat çeken parkurlar arasında yer alıyor.

Orman içerisinde alışveriş gibi bir imkan bulunmuyor. Hatta bazı bölgeler dışında telefon bile çekmiyor. Bu yüzden Yenice Ormanları Yolu, kendini bir süre dünyadan soyutlamak isteyenler için benzersiz bir seçenek diyebiliriz. Rotaların oluşturulmasında emeği geçenlerden biri olan Ersin Demirel’in Kültür Rotaları kitabına göre bölgede sadece; Göktepe Yangın Kulesi, Kent Ormanı, Sorgun Yayla Yangın Kulesi, Keltepe Zirve, Keltepe’nin kuzeydoğu yamaçları, Subatan Seyir Terası ve Kızılkaya Erkenez Çeşme’de telefon çektiğini söyleyebiliriz.

Yenice ilçesinde konaklama yapabileceğiniz otel ve pansiyonlar bulabileceğiniz gibi, kamp tutkunları için de Yenice Ormanları içerisinde alternatifler bulunuyor. Orman içerisinde Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve Arboretum alanında kamp yapma olanağı bulunuyor.

yenice ormanları

Yenice Ormanları Yolu Yürüyüş Önerisi

Yenice Ormanlarını yürümeyi kafaya koyanlar için, Ersin Demirel’in 7 günlük yürüyüş önerisini de paylaşmak istedik. Bunun dışında Yenice Ormanları Yolu rehber kitabını edinmek için de yenice@yenice.gov.tr adresine mail atmanız yeterli olacaktır.

1.Gün : İncebacaklar Köyü-Şekermeşe (14 km): Şekermeşe eski orman tesisinde kamp

2.Gün : Şekermeşe-Meyri-Eğriova Eskipazar (Yalakkuz) Göleti (15 km): Gölet kenarında kamp

3.Gün : Eğriova Eskipazar Göleti-Sorgun Yaylası (17 km): Yaylada kamp

4.Gün : Sorgun Yaylası-Keltepe zirve-Eğriova Karabük Göleti (12 km): Gölet kenarında kamp

5.Gün : Eğriova Göleti Karabük-Subatan Yaylası (12 km): Yaylada kamp

6.Gün : Subatan Yaylası-Arboretum (7 km): Anıt ağaç gezisi ve eski orman işletme tesisinde kamp

7.Gün : Arboretum-Kuzluk Köyü (7 km): Anıt ağaç gezisi ve Yenice-Karabük anayolundan dönüş

📲 Ücretsiz İndir